TEMAT NA CZASIE Z końcem września mija przedłużony termin na złożenie informacji TPR w przypadku podatników, dla których termin ten upłynąłby normalnie w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.
Z obowiązujących obecnie przepisów wynika, że na złożenie informacji o cenach transferowych (informacji TPR) oraz oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych (oświadczenie TP) podatnicy mają w tym roku czas do 30 września 2022 r. Taki termin obowiązuje w przypadku gdy termin ten upływał w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r. W przypadku gdy termin ten upływa w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r., termin na złożenie informacji TPR uległ wydłużeniu o 3 miesiące. Takie przedłużone terminy to wynik zmian wprowadzonych ustawą z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową.
Dodatkowo, w przypadku przedłużenia terminu do złożenia oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych termin na przygotowanie grupowej dokumentacji cen transferowych przedłużono do końca trzeciego miesiąca, licząc od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin do złożenia tego oświadczenia.
Przypomnijmy, że „normalny” termin złożenia informacji upływa 9 miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Warto też pamiętać, że terminy przedłużone odnoszą się do terminu złożenia (ustawowego) informacji TPR, a nie zakończenia roku podatkowego.
Warto przypomnieć, że 1 stycznia 2022 roku zmianie uległo wiele przepisów dotyczących cen transferowych, w tym także te, które odnoszą się do informacji o cenach transferowych (TPR). Jedyna z ważniejszych dotyczy źródeł danych stosowanych do sporządzenia informacji o cenach transferowych.
W nowych przepisach pojawił się wyraźny nakaz, że informacja o cenach transferowych musi być sporządzana na podstawie lokalnej dokumentacji cen transferowych, jeżeli podmiot był zobowiązany do jej sporządzenia w zakresie odpowiednich transakcji kontrolowanych. Elementami dokumentacji lokalnej są: opis podatnika, opis transakcji, analiza cen transferowych, informacje finansowe ze sprawozdania oraz analiza porównawcza lub analiza zgodności. Jak już jednak opisywaliśmy, nowelizacja, o której piszemy zniesie obowiązek sporządzania analizy porównawczej lub analizy zgodności dla mikroprzedsiębiorców lub małych przedsiębiorców. W pozostałych przypadkach, informacja o cenach transferowych powinna być sporządzona na podstawie danych i informacji pochodzących ze sprawozdania finansowego lub z innych dokumentów.
Zgodnie wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów z ubiegłego roku, w przypadku niezłożenia informacji TPR w terminie, należy jak najszybciej dopełnić obowiązku informacyjnego, tj. przekazać informację TPR do Szefa KAS. Jednocześnie można skorzystać z uprawnienia do złożenia tzw. czynnego żalu.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Estoński CIT nie zwalnia z obowiązków dotyczących cen transferowych https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2022/estonski-cit-nie-zwalnia-z-obowiazkow-dotyczacych-cen-transferowych