Podzielona płatność VAT zastaje z nami na dłużej

TEMAT NA CZASIE  Polska uzyskała zgodę UE na stosowanie obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) do określonych towarów i usług do 28 lutego 2025 r. Decyzja derogacyjna zostanie przyjęta przez Radę UE w marcu 2022 r. W związku z tym fiskus ogłosił, że krajowe przepisy od 1 marca 2022 r. nadal obowiązują w niezmienionym kształcie.

Formalnie od 1 marca 2022 r. Polska nie ma już zgody unijnej na stosowanie mechanizmu podzielonej płatności VAT (MPP), wygasła bowiem zezwalająca na to decyzja wykonawcza Rady (UE) 2019/310. Mimo to w obszarze tym nic się w najbliższym czasie nie zmieni. I to aż do 2025 roku. Jak informuje bowiem resort finansów Komisja Europejska (KE) zgodziła się na przedłużenie stosowania w Polsce split payment (MPP). Oznacza to, że polskie przepisy obowiązujące w tym zakresie nie zmienią się i nadal zobowiązane do tego firmy mają obowiązek stosowania tego mechanizmu na dotychczasowych zasadach.

Wniosek derogacyjny o przyznanie upoważnienia do stosowania obligatoryjnego MPP przez kolejne 3 lata, tj. od 1 marca 2022 r. do 28 lutego 2025 r., Polska skierowała do KE w lipcu 2021 r. Wniosek ten był rozpatrywany przez KE w powiązaniu ze złożonym wcześniej sprawozdaniem, a informacje i dane zawarte w sprawozdaniu – jak podkreśla resort finansów – miały istotny i bezpośredni wpływ na decyzję KE w sprawie zgody na dalsze stosowania przez Polskę obligatoryjnego MPP.

Formalnie wniosek legislacyjny (projekt decyzji derogacyjnej) został przedstawiony przez KE 22 lutego 2022 r. Przewiduje się, że decyzja derogacyjna zostanie przyjęta przez Radę UE w marcu 2022 r. Formalnie zatem Polska obecnie stosuje MPP bez upoważnienia unijnego. Jednak z uwagi na to, że ma być ono udzielone, fiskus zdecydował się na dalsze stosowanie przepisów o MPP nie czekając na decyzję derogacyjną.

Przypomnijmy, że mechanizm podzielonej płatności polega na tym, że każda płatność za określone towary lub usługi dzielona jest na dwie części i trafia na dwa odrębne rachunki. Kwota netto trafia na zwykły rachunek przedsiębiorcy, którym ten może swobodnie dysponować. Kwota podatku od towarów i usług trafia z kolei na dedykowany rachunek VAT, który każdy przedsiębiorca musi dziś obowiązkowo posiadać, ale z którego może dokonywać tylko określonych płatności, związanych z rozliczaniem podatku od towarów i usług.

 

Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Można już korzystać ze zwolnienia z VAT usług finansowych Można już korzystać ze zwolnienia z VAT usług finansowych - BDO