Bezpieczne przystanie tylko przy oprocentowaniu zmiennym

Procedura safe harbor ma zastosowanie wyłącznie do pożyczki, rozumianej również jako kredyt i emisja obligacji, o oprocentowaniu zmiennym. Oprocentowanie stałe powoduje brak możliwości zastosowania takiego uproszczenia przy rozliczaniu cen transferowych.

Jeśli pożyczki (rozumiane również jako kredyty i emisje obligacji) zostały udzielone w walucie innej niż złote, to na potrzeby określenia, czy pożyczki przekraczają limit 20 milionów złotych, kwoty pożyczki wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wypłaty kwoty pożyczki.

Jak wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 22 maja 2024 roku, nr 0115-KDIT1.4011.322.2024.2.MR), art. 23s ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje ustalanie (tj. kalkulowanie – termin użyty w uzasadnieniu tej regulacji) oprocentowania w oparciu o rodzaj stopy bazowej i marży, wynikającej ze wskazanego w przepisach obwieszczenia. Nie zostało zatem użyte sformułowanie wskazujące na oprocentowanie „odpowiadające stopie bazowej, powiększonej o marżę ogłoszoną w obwieszczeniu”. Hipoteza tej normy prawnej wprost mówi o ustalaniu wysokości oprocentowania w ten sposób. Oznacza to ograniczenie uproszczenia safe harbour do pożyczek (odpowiednio kredytów/obligacji) z oprocentowaniem zmiennym.

W konsekwencji, gdy podatnik zamierza udzielić pożyczkę o oprocentowaniu stałym to nie może skorzystać z uproszczenia safe harbour, przewidzianego w art. 23s o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zastosowanie uproszczenia safe harbour może bowiem mieć miejsce jedynie w przypadku pożyczek z oprocentowaniem zmiennym.

Przypomnijmy, że procedura „safe harbor” w kontekście cen transferowych odnosi się do uproszczonych zasad i wytycznych, które mają na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla podatników oraz organów podatkowych. Procedury te pozwalają podatnikom na stosowanie standardowych metod lub wskaźników do ustalania cen transferowych bez konieczności przeprowadzania szczegółowych analiz i dokumentacji dla każdej transakcji.
 
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe