Zbliża się termin sporządzenia sprawozdania finansowego

TEMAT NA CZASIE Z końcem marca 2025 roku upływa termin na sporządzenie sprawozdań finansowych za 2024 rok dla większości zobowiązanych do tego podmiotów. Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, sprawozdania muszą być przygotowane w formie elektronicznej i podpisane przez kierownika jednostki oraz osobę odpowiedzialną za prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, roczne sprawozdanie finansowe należy sporządzić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego, czyli do 31 marca 2025 roku w przypadku podmiotów, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym.

Sprawozdanie finansowe wymaga podpisu kierownika jednostki (np. prezesa zarządu, dyrektora) oraz osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. W przypadku odmowy podpisu, do sprawozdania należy załączyć pisemne uzasadnienie odmowy. Od 2019 roku wszystkie sprawozdania finansowe muszą być sporządzane w formie elektronicznej, zgodnej ze strukturą logiczną udostępnioną w Biuletynie Informacji Publicznej.

Podmioty podlegające obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta powinny przekazać sprawozdanie finansowe do weryfikacji nie później niż do 10 kwietnia 2025 roku (10 dni od sporządzenia sprawozdania). Obowiązkowemu badaniu podlegają m.in. banki, zakłady ubezpieczeń, spółki akcyjne, duże spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spełniające kryteria wielkościowe określone w ustawie) oraz jednostki działające na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi, funduszach inwestycyjnych i emerytalnych.

Kolejnym istotnym terminem jest zatwierdzenie sprawozdania finansowego, które powinno nastąpić nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego, czyli w przypadku podmiotów, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym do 30 czerwca 2025 roku. Zatwierdzenia dokonuje organ zatwierdzający określony w umowie lub statucie jednostki – w przypadku spółek kapitałowych jest to zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, jednostki wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego mają obowiązek złożenia go w repozytorium dokumentów finansowych KRS w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia. Złożenie następuje wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Od 2024 roku wszystkie sprawozdania finansowe muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym z e-dowodu. Nie jest możliwe stosowanie profilu zaufanego, który różni się od podpisu zaufanego. Wszystkie pliki składające się na sprawozdanie finansowe muszą być podpisane oddzielnie przez każdą z osób zobowiązanych do podpisu.

Niektóre podmioty mają dodatkowe obowiązki sprawozdawcze, takie jak sporządzenie sprawozdania z działalności jednostki, które dotyczy podmiotów podlegających obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta. Spółki notowane na giełdzie mają również obowiązek sporządzenia sprawozdania o wynagrodzeniach oraz oświadczenia o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego.

Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących sprawozdawczości finansowej może skutkować odpowiedzialnością karną. Zgodnie z art. 79 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego podlegają grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie, jeżeli nie dopełniają obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego, sporządzają je niezgodnie z przepisami lub przedstawiają nieprawdziwe dane.

Więcej na portalach społecznościowych BDO Poland – ZAPRASZMY:
https://www.facebook.com/BDOPolska
https://www.instagram.com/bdo_polska/
https://www.linkedin.com/company/bdo-sp-zoo