Wynajem do podmiotów powiązanych może być opodatkowany estońskim CIT

TEMAT NA CZASIE Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że transakcje najmu nieruchomości realizowane z podmiotami powiązanymi mogą tworzyć wartość dodaną pod względem ekonomicznym, spełniając tym samym warunki umożliwiające korzystanie z ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT), nawet gdy ponad 50% przychodów pochodzi od tych podmiotów.

Jak wynika z interpretacji indywidualnej z 24 lutego 2025 roku (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.46.2025.1.DK), podmioty prowadzące działalność w zakresie najmu nieruchomości na rzecz spółek powiązanych mogą korzystać z preferencyjnego opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Kluczowym warunkiem jest wykazanie, że realizowane transakcje spełniają kryteria określone w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Przytoczony przepis stanowi, że z estońskiego CIT mogą korzystać podmioty, u których mniej niż 50% przychodów pochodzi z transakcji z podmiotami powiązanymi, ale tylko gdy „w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma”. W konsekwencji, nawet gdy większość przychodów generowana jest z transakcji z podmiotami powiązanymi, możliwe jest opodatkowanie ryczałtem, jeśli transakcje te wytwarzają istotną wartość dodaną.

W interpretacji podkreślono, że przy ocenie wartości dodanej nie należy ograniczać się wyłącznie do prostego rachunku finansowego i wysokości uzyskiwanej marży. Kluczowe znaczenie ma analiza całokształtu okoliczności, w tym istotności udostępnianych aktywów dla działalności odbiorcy usługi oraz ryzyka ponoszonego przez strony. Za transakcje tworzące wartość dodaną uznano najem nieruchomości, które służą podstawowej działalności najemcy i bez których prowadzenie tej działalności byłoby niemożliwe.

W analizowanym przypadku wnioskodawca wynajmował podmiotom powiązanym nieruchomości zabudowane budynkami biurowo-magazynowymi, stosując czynsz ustalony jako 10% wartości nieruchomości z operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę. Dyrektor KIS potwierdził, że takie transakcje tworzą wartość dodaną, która nie jest znikoma. Dlatego spółka będzie mogła korzystać z estońskiego CIT, mimo że ponad 50% jej przychodów pochodzi od podmiotów powiązanych.

Stanowisko to jest spójne z wcześniejszymi interpretacjami, m.in. z 9 stycznia 2024 r. (0111-KDIB1-1.4010.656.2023.1.RH), 15 marca 2024 r. (0111-KDIB2-1.4010.38.2024.1.AS) czy 25 października 2023 r. (0111-KDWB.4010.78.2023.1.BB), w których organy potwierdziły możliwość stosowania estońskiego CIT przez podmioty wynajmujące nieruchomości podmiotom powiązanym.
Z interpretacji wynika, że sam fakt generowania przychodów głównie z transakcji z podmiotami powiązanymi nie wyklucza automatycznie możliwości korzystania z preferencyjnej formy opodatkowania, jakim jest estoński CIT, jeśli podatnicy udokumentują, że transakcje te kreują realną wartość ekonomiczną.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe