Tylko do końca stycznia jest czas na wybór estońskiego CIT w 2025 roku

TEMAT NA CZASIE Spółki planujące przejście na estoński CIT w 2025 roku mają czas do 31 stycznia 2025 r. na złożenie zawiadomienia ZAW-RD. Ta korzystna forma opodatkowania jest dostępna dla wszystkich spółek będących podatnikami CIT, bez względu na wysokość ich przychodów.

Spółki mają możliwość korzystania z tzw. estońskiego CIT (formalnie: ryczałt od dochodów spółki), który stanowi uproszczoną formę opodatkowania spółek podatkiem dochodowym. W tej formie opodatkowania wszelkie rozliczenia i dokumentacja opierają się wyłącznie na zasadach występujących w przepisach o rachunkowości. Nie ma rachunkowości podatkowej, liczenia podatkowych kosztów czy amortyzacji, zaś zapłata CIT następuje dopiero w momencie wypłaty zysków ze spółki.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby skorzystać z tej formy opodatkowania, należy złożyć zawiadomienie według ustalonego wzoru. Obecnie dokonuje się tego na formularzu ZAW-RD, który należy złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego opodatkowanego ryczałtem. Dla spółek, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym (rozpoczyna się 1 stycznia 2025 r.), i które z takiej formy zryczałtowanego opodatkowania chciałyby korzystać od 2025 roku, termin ten upływa zatem w piątek 31 stycznia 2025 roku.

Należy pamiętać, że opodatkowanie estońskim CIT obejmuje okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych wskazanych przez podatnika w zawiadomieniu ZAW-RD. Organy podatkowe uznają, że w zawiadomieniu ZAW-RD każdorazowo trzeba zadeklarować chęć opodatkowania w tej formie na pełne 4 lata podatkowe. Wskazanie krótszego okresu jest uznawane za nieskuteczne złożenie zawiadomienia ZAW-RD. Warto też pamiętać, że rokiem podatkowym podatnika opodatkowanego ryczałtem jest rok obrotowy w rozumieniu przepisów o rachunkowości.

Po skutecznym dokonaniu wyboru estońskiego CIT należy też pamiętać, że formularz ZAW-RD składa się nie tylko przy samym wyborze ryczałtu, ale także przy każdej zmianie danych objętych tym zgłoszeniem. W takim przypadku na ponowne złożenie druku ZAW-RD podatnik ma 14 dni od zaistnienia zmian.

Więcej na portalach społecznościowych BDO Poland – ZAPRASZMY:
https://www.facebook.com/BDOPolska
https://www.linkedin.com/company/bdo-sp-zoo