Ministerstwo Finansów planuje duże zmiany w Ordynacji podatkowej

TEMAT NA CZASIE Od 2026 roku wejdą w życie istotne zmiany w przepisach podatkowych. Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada m.in. zmianę zasad przedawnienia zobowiązań podatkowych, uproszczenie obowiązków związanych z raportowaniem schematów podatkowych (MDR) oraz nowe rozwiązania procesowe.

Ministerstwo Finansów przedstawiło kompleksowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej (druk UD 196 opublikowany pod koniec marca) oraz kilkunastu innych ustaw. Głównym celem zmian, które zasadniczo mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r., jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania administracji skarbowej oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości.

Jedną z najważniejszych zmian jest zastąpienie instytucji nieprzedawniania się zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym przesłanką przerwania biegu terminu przedawnienia. Po przerwaniu termin przedawnienia będzie biegł na nowo od dnia następującego po dniu dokonania wpisu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego. Rozwiązanie to ma położyć kres problemom wynikającym z ugruntowanego orzecznictwa sądów administracyjnych, które po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 października 2013 r. (SK 40/12) konsekwentnie negują konstytucyjność obecnie obowiązującego przepisu.

Istotnym obszarem zmian jest raportowanie schematów podatkowych (MDR). Projektodawca zdecydował się na zbliżenie polskich przepisów do regulacji unijnych zawartych w Dyrektywie 2018/822 (DAC6). W szczególności przewidziano połączenie instytucji „promotora” i „wspomagającego” w jeden podmiot, ograniczenie raportowania uzgodnień krajowych, uchylenie obowiązku posiadania wewnętrznej procedury MDR oraz rezygnację z obowiązku składania zawiadomień MDR-2. Zmiany te są odpowiedzią na wyrok TSUE w sprawie C-694/20 z 8 grudnia 2022 r. oraz dyrektywę 2023/2226 (DAC8).

Projekt zakłada również liczne usprawnienia procesowe, w tym możliwość zdalnego przesłuchania strony lub świadka w postępowaniu podatkowym, uproszczenie korygowania deklaracji z urzędu przez organ podatkowy (z podniesieniem limitu z 5000 do 10000 zł) oraz zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanej deklaracji.

Nowelizacja wprowadza także możliwość umorzenia podatku jeszcze przed upływem terminu jego płatności, co ma szczególne znaczenie w przypadku podatków samorządowych. Ponadto umożliwi ministrowi finansów występowanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o podjęcie uchwały abstrakcyjnej w sprawach podatkowych.

W Kodeksie karnym skarbowym przewidziano wprowadzenie instytucji mandatu zaocznego oraz zmniejszenie kar za uchylanie się od obowiązków MDR z 720 do 240 stawek dziennych.

Więcej na portalach społecznościowych BDO Poland – ZAPRASZMY:
https://www.facebook.com/BDOPolska
https://www.instagram.com/bdo_polska/
https://www.linkedin.com/company/bdo-sp-zoo