Konieczne jest prawidłowe raportowanie wartości transakcji w TPR

Odpowiednie prezentowanie kwot transakcji, właściwe określenie wartości dla umów wieloletnich oraz stosowanie prawidłowych zasad przeliczania walut obcych stanowią kluczowe aspekty dla poprawnego raportowania wartości transakcji w informacji TPR.

Ministerstwo Finansów we wrześniu 2024 r. udostępniło obszerne objaśnienia dotyczące zasad prawidłowego określania wartości transakcji w Informacji o cenach transferowych (TPR), w przypadkach, które tradycyjnie budziły najwięcej wątpliwości. Dokument (TPR Informacja o cenach transferowych – pytania i odpowiedzi, wydanie piąte) precyzuje przede wszystkim, że wartość transakcji kontrolowanych należy podawać w kwocie netto (bez VAT), zaokrąglonej do pełnych tysięcy złotych, za okres objęty informacją TPR.

Ministerstwo wskazało jednak wyjątki od tej zasady - wartość transakcji wykazuje się w kwocie brutto (z uwzględnieniem VAT) w przypadku, gdy podatek od towarów i usług zgodnie z przepisami nie stanowi podatku naliczonego oraz w przypadku naliczonego podatku od towarów i usług, w tej części, w której podatnikowi nie przysługuje obniżenie lub zwrot różnicy podatku.

W zakresie cen transferowych w Informacji TPR należy zasadniczo podawać ceny rzeczywiste. Jednakże w sytuacji, gdy na moment sporządzenia dokumentacji oraz Informacji TPR nie jest znana cena rzeczywista, dopuszczalne jest wskazanie ceny ustalonej w kontrakcie, pod warunkiem, że jest ona zgodna z danymi zawartymi w lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Szczególne zasady dotyczą transakcji zawieranych w walutach obcych. Kwoty takich transakcji należy przeliczać według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień realizacji operacji gospodarczej lub zawarcia umowy - analogicznie jak przy określaniu obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych.

W przypadku kontraktów wieloletnich Ministerstwo Finansów zaleca, aby w Informacji TPR przedstawiać dane zgodne z zaprezentowanymi w lokalnej dokumentacji cen transferowych. Jeżeli za dany okres nie została wystawiona faktura, a strony nie przewidziały okresów rozliczeniowych, należy wykazać wynagrodzenie wynikające z umowy. Natomiast jeśli możliwe jest określenie wartości transakcji na podstawie otrzymanych lub wystawionych faktur dotyczących danego roku obrotowego, to tę wartość należy wskazać w polu „Wartość transakcji”.

Objaśnienia precyzują również, że w przypadku kontraktów wieloletnich, gdy w kolejnych okresach (latach) wartość transakcji nie przekracza progów dokumentacyjnych, nie powstaje obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, a w konsekwencji nie ma konieczności wykazywania takich transakcji w informacji TPR.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło także zasady wypełniania pola „Wartość transakcji na kraj”. W polu tym należy wykazać wartość transakcji jednorodnej przypadającą na konkretny kraj, podając ją w tysiącach złotych. W przypadku, gdy z jednego kraju pochodzi dwóch kontrahentów, kraj wskazuje się tylko raz, zaś wartości z tych transakcji sumuje się.

Właściwe określenie i raportowanie wartości transakcji w Informacji TPR wymaga szczegółowej znajomości przepisów oraz wytycznych Ministerstwa Finansów. Podmioty zobowiązane powinny dokładnie analizować charakter zawieranych transakcji, sposób ich fakturowania oraz obowiązujące progi dokumentacyjne, aby prawidłowo wypełnić obowiązki sprawozdawcze.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe