Zrównoważony rozwój wkracza do obszaru cen transferowych

TEMAT NA CZASIE  Ceny transferowe mogą być wykorzystywane do promowania zrównoważonych praktyk biznesowych, takich jak ochrona środowiska i prawa człowieka. Firmy powinny również rozważyć wpływ swoich cen transferowych na otoczenie społeczne i środowiskowe.

Zagadnienia zrównoważonego rozwoju zaczynają odgrywać coraz większe znaczenie w praktyce obrotu gospodarczego, co obejmuje nie tylko sprawozdawczość niefinansową, ale także ceny transferowe. Co więcej, organy podatkowe (w tym także w Polsce) coraz częściej uwzględniają kwestie zrównoważonego rozwoju podczas kontroli cen transferowych. Firmy muszą być zatem przygotowane do wykazania, że ich ceny transferowe są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Warto przy tym zaznaczyć, że często wykazanie, iż dany poziom cen wynika z dostosowania ich do wymogów zrównoważonego rozwoju, może potwierdzać ich rynkowy charakter.

Chociaż nie istnieją jeszcze ugruntowane standardy dotyczące wpływu zrównoważonego rozwoju na ceny transferowe, firmy już teraz powinny uwzględniać te aspekty zarówno w swojej polityce cenowej, jak i w przygotowywanej dokumentacji dotyczącej rozliczania tych cen.

Nie powinno już budzić wątpliwości, że ceny transferowe mogą służyć promowaniu zrównoważonych praktyk biznesowych. Ustalenie przez firmę matkę niższych cen transferowych dla swoich filii czy spółek córek, które produkują produkty przyjazne dla środowiska lub stosują zrównoważone praktyki w łańcuchu dostaw, jest z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju jak najbardziej uzasadnione. Podobnie ma się rzecz z praktykami stosowania niższych cen transferowych, gdy filie (spółki córki) korzystają z odnawialnych źródeł energii lub stosują rozwiązania ograniczające emisję CO2.

Ważnym aspektem, który firmy muszą brać pod uwagę, jest wpływ cen transferowych na otoczenie społeczne i środowiskowe. Firma powinna na przykład upewnić się, że jej ceny transferowe nie przyczyniają się do przenoszenia zanieczyszczeń lub eksploatacji pracowników w krajach o niskich kosztach.

Wszystko to wymaga korzystania z narzędzi i zasobów dostępnych dla firm, które chcą wdrożyć zrównoważony rozwój w swoich cenach transferowych, takich jak na przykład przewodniki OECD czy Fundacji IFRS. Niezbędna będzie również współpraca z ekspertami w dziedzinie cen transferowych i zrównoważonego rozwoju.
 
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe