Zbliża się termin pierwszej w tym roku wpłaty na ZFŚS

TEMAT NA CZASIE Do końca maja pracodawcy objęci obowiązkiem tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) powinni wpłacić na konto tego fundusz co najmniej 75% równowartości odpisu rocznego. Na dopłatę pozostałej części pracodawcy mają czas do końca września.

Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, wymienieni w tych przepisach pracodawcy, przekazują odpis na rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w terminie do 30 września. Te same przepisy zobowiązują pracodawców do tego, by w terminie do 31 maja przekazali na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu rocznego.

Co istotne, terminy te nie dotyczą funduszy, które utworzono w przedsiębiorstwie dobrowolnie, a jedynie tych pracodawców, którzy mają ustawowy obowiązek ich utworzenia.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, do utworzenia funduszu zobowiązani są przedsiębiorcy zaliczani do trzech grup. Po pierwsze, przedsiębiorcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Po drugie, przedsiębiorcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20, ale mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (ta grupa pracodawców tworzy fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej). I po trzecie, jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, które co istotne mają obowiązek utworzenia fundusz bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.

Pracodawcy, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (nie dotyczy to pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych) mogą: tworzyć fundusz do wysokości i na zasadach określonych w ustawie lub wypłacać świadczenie urlopowe.

W przypadkach, w których fundusz tworzony jest w związku z osiągnieciem określonych poziomów zatrudnienia, należy pamiętać, że obowiązek jego tworzenia należy oceniać według stanu zatrudnienia na dzień 1 stycznia danego roku, czyli obecnie dotyczy to zatrudnienia według stanu na 1 stycznia 2024 roku.

Wysokość odpisu na ZFŚS określa się na podstawie planowanej liczby zatrudnionych w danym roku. Na koniec roku dokonuje się jego korekty, zgodnie z rzeczywistą liczbą osób zatrudnionych. Środki, których nie wykorzystamy do końca roku kalendarzowego, przechodzą na następny okres. Środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych administruje pracodawca.

Od 1 stycznia 2024 r. przy obliczaniu podstawy naliczania odpisów należy stosować przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, obowiązujące w drugim półroczu 2023 roku, ogłoszone przez Prezesa GUS w obwieszczeniu z 16 lutego 2024 roku (Monitor Polski, poz. 137), które wynosi 6 445,71 zł.

W ubiegłym roku, na podstawie specjalnych przepisów budżetowych stosowana była dużo niższa kwota wynosząca 4134,02 zł, czyli przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, obowiązujące w drugim półroczu 2019 roku. Działo się tak zresztą przez kilka ostatnich lat. W tym rok, po raz pierwszy od wielu lat wrócono do regulacji z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Więcej na portalach społecznościowych BDO Poland – ZAPRASZMY:
https://www.facebook.com/BDOPolska
https://www.instagram.com/bdo_poland/
https://www.linkedin.com/company/bdo-sp-zoo