Zawarto już 467 uprzednich porozumień cenowych

TEMAT NA CZASIE W okresie od stycznia do czerwca 2024 roku Ministerstwo Finansów zawarło 59 nowych uprzednich porozumień cenowych (APA), a łączna liczba zawartych od 2006 roku porozumień osiągnęła 467.

Na początku sierpnia Ministerstwo Finansów opublikowało dane dotyczące zawieranych uprzednich porozumieniach cenowych, czyli tzw. APA, według stanu na koniec czerwca 2024 roku. Advanced Pricing Agreements (APA), czyli uprzednie porozumienia cenowe funkcjonują w Polsce od 2006 roku. Początkowo zawierano ich jednak niewiele, bo w okresie do 2020 roku takich porozumień zawarto niecałe 100 (dokładnie 98). Dopiero od 2021 roku obserwujemy większe zainteresowanie zawieraniem APA. W samym tylko roku 2023 takich porozumień zawarto 110.
Ministerstwo Finansów podawało zazwyczaj dane dotyczące APA co kwartał. W tym roku, pierwsza taka informacja obejmuje jednak całe pierwsze półrocze. Dowiadujemy się z niej, że w tym okresie liczba zawartych porozumień zwiększyła się o 59 i wynosi już łącznie (licząc od 2006 roku) 467.

Z danych opublikowanych przez resort finansów wynika, że niezmiennie najwięcej zawieranych jest porozumień jednostronnych (takich w których występuje tylko jeden podmiot). W 2022 r. było ich 96 na 98 zawartych porozumień. W 2023 roku zostało ich zawartych 95 na 108 zawartych porozumień. Przez pierwsze sześć miesięcy 2024 roku jest ich 57 na 59 zawartych porozumień.

Znacznie mniej niż w ubiegłym roku jest porozumień dwu i wielostronnych. Takich porozumień zawarto w tym roku tylko po jednym, podczas gdy w ubiegłym roku zawarto aż 14 porozumień dwustronnych. Ubiegły rok był jednak pod tym względem wyjątkowy, z reguły zawierane są bowiem rocznie góra dwa takie porozumienia. W sumie porozumień dwustronnych zawarto dotychczas 42, a wielostronnych tylko 3 (w okresie od 2006 roku).

W ubiegłym roku zmalała liczba spraw w toku (takich w których nie zawarto jeszcze porozumienia). Rok 2022 zakończył się 340 sprawami w toku. Rok 2023 zaledwie 254. Według najnowszych danych w tym roku liczba prowadzonych spraw spadła do 217. Toczących się spraw jest zatem coraz mniej.

Wśród przyjętych w porozumieniach metod ustalania cen transferowych, nadal największą popularnością cieszy się metoda marży transakcyjnej netto (to aż 364 na 467 zawartych dotychczas porozumień). Metoda ta polega na badaniu marży zysku netto, jaką uzyskuje podmiot w transakcji lub transakcjach z innym podmiotem powiązanym, i określeniu jej na poziomie marży, jaką ten sam podmiot uzyskuje w transakcjach z podmiotami niezależnymi, lub marży uzyskiwanej przez podmioty niezależne w porównywalnych transakcjach.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe