Zagraniczny oddział nie korzysta z uproszczeń dla małych firm

TEMAT NA CZASIE Oddział przedsiębiorcy zagranicznego, który dla celów przepisów dotyczących cen transferowych traktowany jest jako podmiot (w tym podmiot powiązany z centralą) nie ma prawa do stosowania uproszczeń przewidzianych w tych przepisach dla mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy.

Zdaniem fiskusa, do przedsiębiorcy zagranicznego działającego w Polsce poprzez oddział nie mają zastosowania przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców. Oznacza to, że również określone w prawie przedsiębiorców definicje mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy nie mogą mieć zastosowania do przedsiębiorców zagranicznych działających w Polsce poprzez oddział. Konsekwencją tego jest zaś to, że oddział przedsiębiorcy zagranicznego, który dla celów przepisów dotyczących cen transferowych traktowany jest jako podmiot (w tym podmiot powiązany z centralą) nie ma prawa do stosowania uproszczeń przewidzianych w tych przepisach dla mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy. Taki wniosek wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 25 kwietnia 2024 roku (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.41.2024.1.EJ).

Wspomniane uproszczenia, to w tym przypadku wynikająca z przepisów ustawy o CIT, możliwość zwolnienia z obowiązku sporządzenia analizy porównawczej lub analizy zgodności dla podmiotów powiązanych, które spełniają warunki określone w przepisach Prawa przedsiębiorców, które to warunki pozwalają na uznanie określonego przedsiębiorcy za mikroprzedsiębiorcę lub małego przedsiębiorcę.

Wyłączenie konieczności sporządzenia analizy porównawczej lub analizy zgodności dla transakcji kontrolowanych zawieranych przez podmioty powiązane stanowi ułatwienie dla podmiotów zaliczanych do tych dwóch kategorii małych firm, uwzględniające nakłady finansowe oraz czasowe ponoszone na sporządzenie takich analiz. Jedynie zakwalifikowanie się do którejkolwiek z tych dwóch kategorii pozwala na sporządzenie dokumentacji w uproszczonej formie. Dodajmy jednak, że przepisy nie wykluczają dobrowolnego sporządzania takich analiz, w sytuacji gdy dany podmiot uzna je za celowe.

W interpretacji podkreślono, że przepisy Prawa przedsiębiorców nie mają zastosowania do przedsiębiorców zagranicznych, a ponadto wprost przewidują, że zasady podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne określają odrębne przepisy. W tym przypadku są to przepisy ustawy z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W konsekwencji fiskus uznał, że nawet spełniający warunki wynikające z ustawy Prawo przedsiębiorców, które pozwalały na uznanie oddziału przedsiębiorcy zagranicznego za mikroprzedsiębiorcę lub małego przedsiębiorcę, oddział taki zobowiązany jest do sporządzenia analizy porównawczej lub analizy zgodności, w każdym przypadku, gdy zobowiązany jest na podstawie przepisów ustawy o CIT do sporządzenia dokumentacji cen transferowych.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe