Wycena kredytu według zamortyzowanego kosztu a wakacje kredytowe i nadpłaty kapitału

BDO W MEDIACH Zapisy dotyczące wyceny aktywów i pasywów według zamortyzowanego kosztu (inaczej skorygowanej ceny nabycia) zawarte są w ustawie o rachunkowości oraz rozporządzeniu ministra finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych – komentuje Bartosz Ficak, Dyrektor ds. wycen instrumentów finansowych w Dziale Rewizji Finansowej BDO

Definicja skorygowanej ceny nabycia została określona identycznie zarówno w ustawie o rachunkowości, jak i we wskazanym rozporządzeniu. Jest to cena nabycia, w jakiej składnik aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych został po raz pierwszy wprowadzony do ksiąg rachunkowych (wartość początkowa), pomniejszona o spłaty wartości nominalnej (kapitału podstawowego), odpowiednio skorygowana o skumulowaną kwotę zdyskontowanej różnicy między wartością początkową składnika i jego wartością w terminie wymagalności, wyliczoną za pomocą efektywnej stopy procentowej, a także pomniejszona o odpisy aktualizujące wartość.

Efektywna stopa procentowa
Wspomniana efektywna stopa procentowa jest to stopa, za pomocą której dyskontuje się do bieżącej wartości związane z instrumentem finansowym przyszłe oczekiwane przepływy pieniężne. Efektywna stopa procentowa stanowi wewnętrzną stopę zwrotu składnika aktywów lub zobowiązania finansowego w danym okresie. Zgodnie z § 3 pkt 11 rozporządzenia o instrumentach finansowych przy wyliczeniu skumulowanej kwoty dyskonta aktywów finansowych i zobowiązań finansowych za pomocą efektywnej stopy procentowej uwzględnia się wszelkie opłaty płacone lub otrzymywane przez strony umowy.

Warto dodać, że w trakcie życia kredytu, każde zapłacenie przez klienta prowizji nieprzewidzianej wcześniej, nowy odczyt stopy referencyjnej w przypadku kredytów opartych o stopę zmienną czy też aneks do umowy, np. skracający bądź wydłużający okres kredytowania zmienia wycenę i jeżeli jest to istotna modyfikacja, to wymusza ponowne przeliczenie stopy efektywnej.

Szczególnym przypadkiem, kiedy wycena powinna zostać ponownie przeliczona są wakacje kredytowe oraz nadpłaty kredytów dokonane przez klienta.

Pełny artykuł można przeczytać na Portalu Bankowości Spółdzielczej bs.net.pl