Ważne aby posiadać status małej firmy we właściwym czasie

Lokalna dokumentacja cen transferowych może nie zawierać analizy porównawczej lub analizy zgodności w przypadku transakcji kontrolowanych zawieranych przez podmioty powiązane będące mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą. Aby z takiej preferencji skorzystać w przypadku dokumentacji za 2023 rok, status mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy musi być spełniony w 2022 roku.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, lokalna dokumentacja cen transferowych może nie zawierać analizy porównawczej lub analizy zgodności w przypadku transakcji kontrolowanych zawieranych przez podmioty powiązane będące mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy Prawo Przedsiębiorców. Trzeba jednak podkreślić, że zwolnienie to nie oznacza, iż organy podatkowe nie mogą weryfikować rynkowego charakteru transakcji. Przedsiębiorca taki nadal musi bowiem stosować ceny rynkowe w transakcjach z podmiotami powiązanymi.

Aby móc korzystać z możliwości przewidzianych przez przepisy, przedsiębiorca musi też posiadać status małego lub mikroprzedsiębiorcy we właściwym czasie. O ile same warunki, których spełnienie pozwala uznać, że przedsiębiorca posiada taki status, nie budzą dziś większych wątpliwości, o tyle często pojawia się pytanie, za jaki okres należy badać warunki umożliwiające uzyskanie statusu mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy, aby móc skorzystać ze zwolnienia z obowiązku sporządzenia analizy porównawczej lub analizy zgodności.
Odpowiedź na to pytanie można znaleźć nie tylko w przepisach, ale także w wyjaśnieniach resortu finansów (Informacja o cenach transferowych w pytaniach i odpowiedziach; wersja z września 2024 roku), z których wynika, że dla Informacji TPR składanej za rok 2023 (a zatem tej, która powinna być złożona do końca listopada tego roku) status mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy musi być spełniony w 2022 roku.

Resort finansów wyjaśnił także, że status taki musi posiadać przedsiębiorca, którego dotyczy obowiązek złożenia informacji TPR. Nie musi go natomiast posiadać kontrahent, gdy zawarte z nim transakcje mają charakter transakcji kontrolowanych. Oczywiście on również może taki status posiadać. Nie jest to jednak potrzebne do tego, by spełniający odpowiednie kryteria przedsiębiorca, mógł skorzystać z uproszczeń (zwolnień) przewidzianych dla małych i mikroprzedsiębiorców.

W konsekwencji, z wyjaśnień Ministerstwa Finansów oraz obowiązujących przepisów wynika, że przedsiębiorca, który w 2022 roku utracił status małego przedsiębiorcy będzie musiał sporządzić  analizę porównawczą lub analizę zgodności za 2023 r.
Warto także zwrócić uwagę, że podmiot posiadający status małego lub mikroprzedsiębiorcy, mimo braku takiego obowiązku, może jednak sporządzić wymienione analizy, czyli zrobić to z własnej inicjatywy. Nie jest to zabronione.

Przypomnijmy, że termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych to koniec 10. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (dla dokumentacji za 2023 rok jest to koniec października), natomiast termin złożenia informacji TPR  jest nieco dłuższy i upływa wraz z końcem 11. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (czyli dla informacji za 2023 rok z końcem listopada 2024 roku).

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe