Jak rozliczyć udostępnienie terminala płatniczego

BDO W MEDIACH Terminal płatniczy nie zawsze jest własnością firmy, która za jego pomocą przyjmuje płatności bezgotówkowe. Bywa udostępniany na podstawie umów cywilnoprawnych, także w ramach dofinansowania z Fundacji Polska Bezgotówkowa. – komentuje w Rzeczpospolitej Lidia Rubińska  konsultant podatkowy w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.

W praktyce firmy kupują terminale płatnicze z własnych środków lub środków pochodzących z dofinansowania w ramach Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Terminal jest środkiem trwałym
Na podstawie art. 16a ust. 1 ustawy o CIT amortyzacji podlegają środki trwałe. Są to stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Wydatki na nabycie środków trwałych są rozliczane w kosztach uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Jak bowiem wskazuje art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne), które dokonywane są zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. Organ skarbowy w przykładowej interpretacji wskazuje, że automaty do sprzedaży produktów wraz z terminalem płatniczym udostępniane nieodpłatnie kontrahentom w ramach zawieranych umów mogą stanowić środek trwały podlegający amortyzacji. Kontrahenci, którym udostępniane są środki trwałe, zobowiązują się do zakupu określonej ilości produktów spółki, dlatego nie występuje nieodpłatne udostępnienie środków trwałych. Wyłączenie z kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 ustawy o CIT nie ma więc zastosowania. W rozumieniu powołanego przepisu nie są kosztem uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z dnia 26 sierpnia 2024r.