Istotność w raportowaniu dotyczącym zrównoważonego rozwoju

BDO W MEDIACH Pierwszym krokiem w podróży do raportowania ESG jest strategiczna racjonalizacja. Kluczowe osoby w organizacji powinny dokładnie wiedzieć, dlaczego chcą działać w sposób zrównoważony i publikować raporty na temat zrównoważonego rozwoju. Najważniejszym krokiem milowym w procesie raportowania jest analiza i ocena istotności prowadząca do ustalenia istotności i benchmarków w tym zakresie. - pisze w dodatku Rzeczpospolitej: ESG w praktyce Edyta Kalińska, biegła rewidentka, Partnerka Zarządzająca Działem Rewizji Finansowej BDO, członkini Zarządu

Ważne definicje
Czym jest istotność (inaczej materialność, ang. materiality)? Istotność to filtr używany do identyfikowania kwestii, które są najważniejsze dla interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych i pomaga organizacjom wskazać, o czym z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju powinny raportować, szczególnie na etapie wdrożenia raportowania zrównoważonego rozwoju. W miarę upływu czasu powinna następować ponowna ocena istotności, jeśli pojawią się zmiany, które należy uwzględnić. Wszystkie obecnie funkcjonujące standardy raportowania dotyczące zrównoważonego rozwoju wymagają uwzględnienia istotności wpływu na zagadnienia ESG, ale coraz częściej również istotności finansowej. Połączenie obu aspektów definiowane jest jako podwójna istotność i obecnie, z uwzględnieniem dynamiki zmian, jest to najlepsza praktyka przy ustalaniu, co jest istotne dla organizacji z punktu widzenia raportowania zrównoważonego rozwoju.

Najważniejsze definicje dotyczące istotności z punktu widzenia raportowania dotyczącego zrównoważonego rozwoju to:
  • Istotność – istotne tematy mają bezpośredni lub pośredni wpływ na zdolność organizacji do tworzenia, zachowania lub niszczenia wartości ekonomicznej, środowiskowej i społecznej dla niej samej, jej interesariuszy i ogółu społeczeństwa.
  • Ocena istotności – proces identyfikacji i oceny potencjalnych problemów ESG, które mają wpływ na biznes organizacji i jej interesariuszy.
  • Istotność dynamiczna - to, co dzisiaj jest nieistotne dla firmy lub branży, jutro może stać się materialne, więc istotność nabiera dynamicznego wymiaru. Organizacje muszą patrzeć w przyszłość i aktywnie myśleć o trendach i potencjalnych problemach.
  • Podwójna istotność – połączenie materialności z dwóch perspektyw, finansowej i wpływu organizacji raportującej na ESG.
  • Istotność finansowa - informacje na temat tworzenia wartości ekonomicznej na poziomie organizacji sporządzającej raport na rzecz inwestorów (akcjonariuszy). Istotność finansowa odnosi się do rzeczywistego i potencjalnego ryzyka i możliwości związanych z ESG, które mogą mieć wpływ na sytuację finansową spółki i jej wyniki ekonomiczne. Kwestię uważa się za istotną finansowo, jeśli wpływa znacząco na parametry finansowe jednostki, tj. jej przychody, koszty, aktywa i zobowiązania.
  • Istotność wpływu – istotność wpływu dotyczy rzeczywistego i potencjalnego wpływu działalności organizacji na środowisko i społeczeństwo. Jednostka powinna raportować istotne informacje na temat wpływu na gospodarkę, środowisko i ludzi z korzyścią dla wielu interesariuszy, takich jak inwestorzy, pracownicy, klienci, dostawcy i społeczności lokalne.

Cały artykuł można przeczytać w dodatku Rzeczpospolitej: ESG w praktyce z 27 czerwca 2024 r.