Firmy zapłacą podatek od straty

BDO W MEDIACH  Podatek minimalny dotyczy spółek, które w roku podatkowym osiągnęły m.in. stratę podatkową ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych – pisze na łamach Rzeczpospolitej Lidia Rubńska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.
 
Z początkiem 2022 roku dodano w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy o minimalnym podatku dochodowym jednak jego stosowanie zawieszono do końca 2023 roku.
 
Kto zapłaci podatek
 
Zgodnie z art. 24ca ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy o CIT podatek od spółek, które posiadają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski oraz podatkowych grup kapitałowych, które w roku podatkowym poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych alboosiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, określonych zgodnie z art. 7 ust. 1 albo art. 7a ust. 1, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2 proc. wynosi 10 proc. podstawy opodatkowania, jest to tzw. minimalny podatek dochodowy.
 
PRZYKŁAD
Spółka z o.o. dla celów podatkowych wybrała rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym. Spółka w 2023 roku osiągnęła stratę podatkową z działalności gospodarczej w kwocie 100 tys. zł. Spółka przewiduje, że w 2024 roku także osiągnie stratę z działalności gospodarczej. Czy w momencie uzyskania dochodu Spółka będzie mogła pomniejszyć dochód o stratę podatkową osiągniętą w poprzednim okresie? Spółka ma także wątpliwość czy z tytułu straty poniesionej w 2023 r. powinna zapłacić podatek minimalny, czy podatek ten dotyczy wyłącznie straty, którą spółka może osiągnąć w 2024 roku?
Stosowanie przepisów o minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 38ec ustawy o CIT zostało zawieszone. Zgodnie z tym przepisem podatnicy, których rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym byli zwolnieni z podatku minimalnego do końca 2023 roku. Z kolei w przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2024 r. a zakończy się po 31 grudnia 2023 r., zwolnienie podatkowe stosuje się do końca tego roku podatkowego. Oznacza to, że np. gdy rok podatkowy trwa od 1 września 2023 r. do 30 września 2024 r., zwolnienie podatkowe obowiązuje do zakończenia roku podatkowego, a więc do końca września 2024 r. Z powołanych przepisów wynika więc zasada, że podatek minimalny obowiązuje od 2024 r. Zatem w omawianym przykładzie spółka nie będzie miała obowiązku zapłaty podatku minimalnego z tytułu straty osiągniętej w 2023 roku, co jest konsekwencją zawieszenia tych przepisów. Natomiast w przypadku poniesienia straty w 2024 roku ze źródeł przychodów innych niż zyski kapitałowe w spółce może wystąpić obowiązek kalkulacji podatku minimalnego dopiero po zakończeniu roku podatkowego.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 26 lutego 2024 r., str. D2