Do stwierdzenia powiązań kluczowy jest faktyczny wpływ osoby fizycznej

TEMAT NA CZASIE Podmioty należy uznać za podmioty powiązane, jeżeli osoba fizyczna posiada faktyczną zdolność do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 czerwca 2024 roku (nr 0114-KDIP2-2.4010.194.2024.1.RK) wyjaśnił, że „faktyczna zdolność do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych”, o której mowa w przepisach dotyczących cen transferowych, powinna być interpretowana zgodnie z celem wprowadzenia odpowiedniego przepisu do ustawy o CIT. Oznacza to, że realizacja tej przesłanki powinna sprowadzać się przede wszystkim do sytuacji, w której osoba fizyczna posiada formalny wpływ na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych poprzez pełnienie funkcji w zarządzie. Natomiast, faktyczna zdolność osoby fizycznej oznacza możliwość wpływania na kluczowe decyzje gospodarcze zarówno poprzez sprawowanie formalnych funkcji w zarządzie, jak również rzeczywistą możliwość takiego wpływu na spółkę, bez formalnego umocowania w organach zarządczych.

W interpretacji podkreślono też, że w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (a konkretnie w art. 11a ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT) wyraźnie zostało wskazane, że podmioty należy uznać za podmioty powiązane, jeżeli osoba fizyczna posiada faktyczną zdolność do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.

W sytuacji rozpatrywanej przez fiskusa osoba fizyczna nie posiada udziałów w kapitale spółki (wnioskodawcy), ani nie zasiada w zarządzie spółki (nie powołano też rady nadzorczej), tym samym nie posiada też praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających. Dodatkowo osoba ta nie posiada udziałów lub praw do udziału w zyskach spółki, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych. Nie jest również pracownikiem spółki (wnioskodawcy), ani nie pozostaje w związku małżeńskim, stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa z podmiotami powiązanymi z Wnioskodawcą. Wydawać by się zatem mogło, że osoba taka nie ma ze spółka powiązań o których mowa w przepisach o cenach transferowych. Dyrektor KIS zwrócił jednak uwagę, na to, że jest to wniosek niepoprawny, ponieważ osoba ta pełni funkcje w zarządzie spółki, która jest powiązana ze spółką wnioskującą o interpretację. To zaś oznacza, że posiada uprawnienia formalne do wpływania na decyzje gospodarcze podmiotu powiązanego ze spółką wnioskującą o interpretację.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe