Badanie porównywalności transakcji ma określone przepisami ramy

TEMAT NA CZASIE W procesie analizy transakcji między podmiotami powiązanymi kluczowe znaczenie ma badanie porównywalności. Aby prawidłowo ocenić warunki tych transakcji, konieczne jest uwzględnienie szeregu kryteriów, takich jak cechy charakterystyczne dóbr i usług, przebieg transakcji oraz związane z nimi ryzyka.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, za porównywalne uznać można takie transakcje, w których żadna z ewentualnych różnic pomiędzy porównywanymi transakcjami lub podmiotami nie mogłaby w sposób istotny wpłynąć na cenę przedmiotu takiej porównywalnej transakcji lub można dokonać racjonalnie dokładnych korekt porównywalności eliminujących istotne efekty takich różnic.
Przy czym, oceniając porównywalność transakcji, bierze się pod uwagę jedynie te różnice pomiędzy porównywanymi transakcjami lub podmiotami, które mają istotny wpływ na poziom ceny transferowej, określonej za pomocą najbardziej odpowiedniej metody w transakcji kontrolowanej.

W ramach badania porównywalności uwzględnia się kilka kluczowych kryteriów. Pierwszym z nich są cechy charakterystyczne dóbr, usług lub innych świadczeń. Kolejnym istotnym elementem jest przebieg transakcji, który obejmuje funkcje pełnione przez podmioty w porównywanych transakcjach, aktywa zaangażowane przez te podmioty oraz ponoszone przez nie ryzyka. Ważne jest przy tym uwzględnienie zdolności stron transakcji do pełnienia danej funkcji oraz ponoszenia określonego ryzyka.

Następnie, badanie porównywalności uwzględnia warunki transakcji określone w umowie, porozumieniu lub innym dokumencie, który je dokumentuje. Ważnym czynnikiem są także warunki ekonomiczne, które występują w czasie i miejscu, w których dokonano transakcji. Ostatnim z kluczowych kryteriów jest strategia gospodarcza – o tyle, o ile te kryteria mają lub mogą mieć istotny wpływ na warunki ustalone lub narzucone między podmiotami powiązanymi.

W przypadku transakcji kontrolowanych, które obejmują wartości niematerialne, badanie porównywalności rozszerza się o ocenę zdolności stron transakcji do pełnienia danej funkcji oraz ponoszenia ryzyka w odniesieniu do takich elementów jak: posiadanie tytułu prawnego do wartości niematerialnych, jego ochrona i utrzymanie; tworzenie wartości niematerialnych, w tym ich opracowywanie; rozwijanie wartości niematerialnych, w tym ich ulepszanie; oraz wykorzystywanie wartości niematerialnych.

Dla transakcji kontrolowanych obejmujących trudne do wyceny wartości niematerialne, badanie porównywalności obejmuje dodatkową ocenę kilku aspektów. Przede wszystkim, należy ocenić, czy w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane dokonałyby rekalkulacji pierwotnie ustalonej ceny w oparciu o klauzulę umowną dotyczącą zmiany ceny, renegocjowałyby pierwotnie ustalone warunki, w tym cenę przedmiotu transakcji, czy przyjęłyby do rozliczenia płatności warunkowe. Ponadto, istotne jest sprawdzenie, czy prognoza ceny transferowej na dzień zawarcia transakcji uwzględniała wszystkie możliwe do przewidzenia przez podmiot powiązany okoliczności, które mogą wpływać na wysokość ceny transferowej.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe