Zmiana statusu spółek komandytowych ma znaczenie

BDO W MEDIACH  Gdy spółka dokonywała już amortyzacji to powinna ona, co do zasady, przyjętą wcześniej metodę i stawki amortyzacji, o ile dany środek trwały nie został w całości zamortyzowany, a także uwzględnić wcześniejsze odpisy dokonane przez jej wspólników – opisuje wyrok WSA w Białymstoku Rzeczpospolita.

Danuta Kluska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Krakowie, skomentowała to orzeczenie dla gazety. Podkreśliła, że Anchoraktualnie w orzecznictwie dominuje pogląd, że możliwa jest korekta stawek amortyzacji środka trwałego wstecz. Linia orzecznicza w tym temacie zaczęła kształtować się od precedensowego wyroku NSA z 3 lutego 2022 r. (II FSK 1413/19). NSA wskazał, że z uwagi na nieprecyzyjną redakcję art. 16i ust. 5 u.p.d.o.p., dopuszczalna jest zmiana stawek amortyzacyjnych w odniesieniu zarówno do przyszłych, jak i przeszłych rozliczeń podatkowych.
Na pierwszy rzut oka, wyrok WSA w Białymstoku oddalający skargę podatnika na interpretację indywidualną, w której Dyrektor KIS odmówił prawa do wstecznej korekty stawek amortyzacyjnych może wzbudzać wątpliwość czy wyrok ten stanowi odejście od wspomnianej powyżej linii orzeczniczej. Nic bardziej mylnego. W uzasadnieniu komentowanego wyroku WSA odwołuje się do stanowiska NSA (II FSK 1413/19) podzielając pogląd o dopuszczalności zmiany stawki amortyzacji środka trwałego wstecz.
Jednakże, w przedmiotowym stanie faktycznym podatnik był spółką komandytową, której sytuacja prawnopodatkowa w ramach CIT jest odmienna od spółek kapitałowych. Spółki komandytowe z dniem 1 stycznia 2021 r. uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Wcześniej to jedynie wspólnicy spółki komandytowej posiadali status podatnika i mogli rozliczać w kosztach podatkowych odpisy amortyzacyjne od środków trwałych spółki, ale spółka, która uzyskała status podatnika CIT nie jest ich następcą prawnym.
Dlatego też, na mocy przepisów przejściowych, spółka komandytowa, która stała się podatnikiem CIT, kontynuuje przyjętą przed 2021 r. metodę amortyzacji, stawki oraz okres amortyzacji, a także wysokość odpisów amortyzacyjnych uprzednio dokonanych od tych środków trwałych, z zastrzeżeniem że do przychodów oraz kosztów spółki, nie zalicza się przychodów oraz kosztów jej wspólników. W związku z tym, według WSA spółka komandytowa nie ma możliwości korekty stawek amortyzacyjnych, w zakresie w jakim środek trwały był amortyzowany przez jej wspólników zanim uzyskała status podatnika CIT, ale także odpisy amortyzacyjne dokonywane przez wspólników nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów spółki.
Komentowany wyrok jest pierwszym wyrokiem dotykającym problematyki wstecznej korekty stawek amortyzacyjnych w przypadku spółek komandytowych. Należy spodziewać się, że linia interpretacyjna organów podatkowych i sądów administracyjnych w tym temacie będzie się dopiero kształtować. Jednakże podatnicy działający w formie spółki komandytowej, którzy rozważają wsteczną korektę stawek amortyzacyjnych powinni mieć na uwadze przedmiotowy wyrok i tezy z niego płynące.
 
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 8 stycznia 2024 r., str. D7