BDO W MEDIACH Przedsiębiorcy, którzy próbują zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych są na przegranej pozycji. Fiskus nie pozwala na ujęcie tego typu wydatków w kosztach twierdząc, że mają one charakter prywatny – pisze portal fpg24.pl.
Zakup okularów korekcyjnych czy szkieł kontaktowych i możliwość ujęcia ich w kosztach uzyskania przychodów firmy od lat jest przedmiotem sporów podatników ze skarbówką. Przedstawiciele biznesu argumentują chęć ujęcia takiego wydatku w kosztach jako element, bez którego nie mogliby prowadzić firmy. Z kolei fiskus tego typu wydatki uważa za prywatne i niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. I kto w tym sporze ma rację?
Pracownicy w lepszej sytuacji
Zacznijmy od możliwości zaliczenia przez pracodawcę do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup okularów korekcyjnych dla pracowników. – Ta sytuacja bowiem raczej nie budzi kontrowersji – potwierdza Dominika Gliwa, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.
Dotyczy to oczywiście zakupu w ramach wypełnienia wobec pracowników obowiązków z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązki te wynikają z przepisów rozporządzenia z 1 grudnia 1998 r. ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973).
– Pracodawca jest zobligowany zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok, jeśli wynika to z zaleceń lekarza sformułowanych w wyniku profilaktycznych badań okulistycznych, a pracownik użytkuje monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Organy podatkowe nie mają w tej sytuacji żadnych wątpliwości, że koszty zakupu okularów dla pracowników stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodów, gdyż zaliczają się do kategorii „kosztów pracowniczych” – wyjaśnia Dominika Gliwa. Potwierdzenie takiego podejścia znajdziemy m.in. w interpretacji z 20 kwietnia 2017 r., nr 2461-IBPB-1-2.4510.33.2017.2.MS).
A przedsiębiorcom kłody pod nogi
Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku zakupu okularów korekcyjnych przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Jak wskazuje w rozmowie z nami Dominika Gliwa, od lat organy podatkowe konsekwentnie odmawiają przedsiębiorcom uwzględniania takich wydatków w firmowych kosztach.
Cały artykuł jest dostępny tu: Zakup okularów nie jest związany z przychodem firmy - Forum Polskiej Gospodarki (fpg24.pl)