BDO W MEDIACH Przedsiębiorca może rozliczyć podatek przekazany do o organu skarbowego w innym kraju. Fiskus to akceptuje, ale nie w każdym przypadku – pisze na łamach Rzeczpospolitej Lidia Rubińska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.
Zasadą jest, że podatek od towarów i usług nie zawsze będzie kosztem uzyskania przychodów. Wskazane ograniczenie wynika z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a, b i c. ustawy o CIT, zgodnie z którym z pewnymi wyjątkami nie uważa się za koszt uzyskania przychodu podatku od towarów i usług.
Co wynika z przepisów
Ustawa o CIT daje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług, jeśli podatnik jest zwolniony z VAT lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych z VAT. Wymieniony wyżej art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o CIT stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony z tytułu nabycia towarów lub usług przez podatnika zwolnionego z VAT lub nabytych w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub usług zwolnionych z VAT. Kosztem uzyskania przychodu jest również podatek naliczony w tej części, w której podatnikowi nie przysługuje odliczenie lub zwrot różnicy tego podatku, jeżeli nie powiększa on wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Z kolei treść art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b ustawy o CIT określa zamknięty katalog przypadków, kiedy należny VAT może stanowić koszt uzyskania przychodu. Na jego podstawie kosztem uzyskania przychodów jest podatek należny:
- z tytułu importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
- z tytułu przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy,
- od nieodpłatnie przekazanych towarów, w przypadku, gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług od przekazującego w określonej ilości lub wartości.
Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. c ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodów jest również kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a-16m, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji – w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Powołany przepis pozwala podatnikowi na zaliczenie wartości podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów w tej części, w jakiej dokonano korekty zmniejszającej lub zwiększającej VAT.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 7 sierpnia 2023 r., str. D2-D3