Wynajem pracowników z 23-proc. stawką VAT

BDO W MEDIACH  Wypożyczanie pracowników między firmami jest dopuszczalne, jednak wymaga porozumienia między pracodawcami i zgody osób zatrudnionych – pisze na łamach Rzeczpospolitej Lidia Rubińska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO

Spółka z o.o. X z siedzibą w Polsce prowadzi działalność gospodarczą w zakresie robót budowlanych i nie prowadzi agencji pracy tymczasowej. Spółka zatrudnia 30 pracowników i zamierza udostępnić ich na okres trzech miesięcy spółce Y z siedzibą w Polsce do prac w porcie przy rozładunku kontenerów. Osoby te nadal będą pracownikami spółki X i nie będą miały w tym czasie urlopu bezpłatnego. Czy spółka X powinna rozszerzyć zakres działalności PKD o usługi wynajmu pracowników? Jak należy wystawić fakturę za usługę udostępniania pracowników i z jaką stawką VAT? Czy pracownicy powinni być zatrudnieni w spółce Y, jeśli faktycznie wykonują pracę na rzecz tej spółki? - pyta czytelniczka.

W pierwszej kolejności należy ustalić czy spółka wynajmująca pracowników powinna rozszerzyć zakres własnej działalności gospodarczej o usługę wynajmu pracowników i w związku z tym zmienić zakres PKD. W tym celu należy przeanalizować przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) z 24 grudnia 2007 r., załącznik nr 3.

Właściwe PKD

Rozporządzenie zawiera pojęcie outsorcingu, czyli działalności prowadzonej na zlecenie oraz zlecanie wykonywania działalności na zewnątrz. Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku outsourcingu usług związanych z zatrudnieniem należy wprowadzić rozróżnienie w zależności od tego czy usługi te są świadczone na podstawie umowy stałej czy tymczasowej oraz czy zleceniobiorca świadczy usługi tylko jednemu zleceniodawcy czy wielu. Rozporządzenie wskazuje, że jeżeli outsourcing ma charakter tymczasowy i zleceniobiorca świadczy usługi więcej niż jednemu zleceniodawcy, to zleceniodawcy powinni być zaklasyfikowani zgodnie z działalnością, którą wykonują, a zleceniobiorca powinien być sklasyfikowany pod numerem 78.20 (Działalność agencji pracy tymczasowej). Jeżeli outsourcing ma charakter stały i zleceniobiorca świadczy usługi więcej niż jednemu zleceniodawcy, a rodzaj wykonywanych usług ma różny charakter u każdego zleceniodawcy, to wówczas zleceniobiorca powinien być zaklasyfikowany w 78.30 (Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników), a zleceniodawcy powinni być zaklasyfikowani zgodnie z działalnością, którą wykonują.

W analizowanym przypadku dochodzi do udostępniania w ramach działalności gospodarczej przez pracodawcę na określony czas własnych pracowników innej firmie. W takim przypadku firma wynajmująca powinna w zakresie swojej działalności mieć odpowiednie kody PKD, które wyznaczają rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli spółka wynajmująca nie jest agencją pracy tymczasowej i jednocześnie w zakresie własnej działalności udostępnia własnych pracowników innej firmie, to powinna posiadać w zakresie działalności kod PKD 78.30.Z "Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników". Zgodnie z rozporządzeniem podklasa ta obejmuje działalność związaną z udostępnianiem pracowników dla firm klientów. Jednostki tu klasyfikowane reprezentują pracodawcę w sprawach związanych z listami płac, podatkami oraz innymi zagadnieniami fiskalnymi dotyczącymi pracowników, ale nie są one odpowiedzialne za kierowanie i nadzór nad pracownikami.

Należy przy tym pamiętać, że najem pracowników przez inną firmę nie jest dopuszczalny bezterminowo, lecz na określony czas. Udostępnianie pracowników innemu pracodawcy powinno nastąpić za ich zgodą. W przypadku wynajmu pracowników należy zawrzeć odpowiednie porozumienie z kontrahentem z podaniem okresu wynajmu, wskazaniem, którzy pracownicy mają zostać przekazani, oraz określeniem wynagrodzenia za usługę.

 

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 25 września 2023 r., str. D6