Wycena zamortyzowanego kosztu według MSSF 9

BDO W MEDIACH  Dynamicznie rozwijający się rynek instrumentów finansowych uwidacznia potrzebę doskonalenia przyjętych, powszechnie obowiązujących standardów – pisze w Rzeczpospolitej Alicja Pawlak z Działu Rewizji Finansowej BDO.

Dla ujednolicenia elementów sprawozdawczości finansowej w zakresie ujmowania i wyceny powstały Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej. Obszar, w którym znajduje się obszerny opis instrumentów finansowych zawiera MSSF 9. Celem wprowadzenia standardu jest zastąpienie regulacji zawartych dotychczas w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 39.

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości stanowią kompendium wiedzy dla specjalistów w dziedzinie finansów, która jest nieodłącznym elementem pracy w procesie zarówno bieżącego ujmowania instrumentów finansowych w księgach rachunkowych, jak również przy zastosowaniu przepisów podczas prezentacji w sprawozdaniach finansowych. Przywołana księga przepisów porusza zagadnienia takie jak ocena kwot, rozkład w czasie czy też wątpliwości w zakresie przyszłych przepływów pieniężnych dla danego podmiotu.

Kryteria podziału

Podążając wśród jego rozdziałów można odnaleźć cel prawidłowej prezentacji aktywów finansowych i zobowiązań w sprawozdaniach finansowych. MSSF 9 wyróżnia dwa kryteria podziały aktywów finansowych. Pierwszym z nich jest model biznesowy, który cechuje się uzyskiwaniem umownych przepływów pieniężnych. Według niego jednostka nabywa aktywa bądź zobowiązania finansowe do czasu okresu ich zapadalności, aby następnie je odsprzedać Drugi to charakterystyka umownych przepływów pieniężnych. W tym zaś przypadku podmiot gospodarczy posiada umowne przepływy pieniężne, rozlicza je oraz płaci z ich tytułu odsetki. To właśnie ta klasyfikacja pozwala na podjęcie decyzji w jaki sposób powinna nastąpić wycena instrumentu finansowego.

Biorąc pod uwagę opisane kryteria instrumenty finansowe wyceniane są:

- według zamortyzowanego kosztu,

- według wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody,

- według wartości godziwej przez wynik finansowy.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 31 maja 2023 r., str. H5

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO

Please fill out the following form to access the download.