Wrócił mechanizm odwrotnego obciążenia VAT

BDO W MEDIACH  Celem nowych regulacji dotyczących mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i zwiększenie konkurencyjności polskiego systemu giełdowego – mówi w wywiadzie dla Forum Polskiej Gospodarki Emilia Wolnowska, doradca podatkowy, senior tax manager w BDO, biuro w Poznaniu.

Od początku kwietnia ponownie mamy mechanizm odwrotnego obciążenia VAT. Jednak dotyczy on wąskiej grupy przedsiębiorców i będzie obowiązywał czasowo.

W związku z ogłoszoną 24 marca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2023 r. poz. 556) Polska wprowadza czasowe odwrotne obciążenie podatkiem gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Na czym polega mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT?

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT stanowi odstępstwo od generalnej zasady rozliczania tego podatku, zgodnie z którą osobą zobowiązaną do zapłaty VAT należnego jest podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczenia usług. Mechanizm ten polega na tym, że to usługobiorca lub nabywca towaru staje się podatnikiem VAT i to on jest odpowiedzialny za rozliczenie VAT należnego z tytułu nabycia, co do zasady mając jednocześnie prawo do odliczenia podatku naliczonego. W takim przypadku sprzedawca nie powinien wykazywać VAT na swojej fakturze.

Nowe regulacje są jednak przejściowe i dość ograniczone, prawda?

Tak. Będą one obowiązywać od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 r. Wprowadzenie takiego rozwiązania dopuszczone jest przez dyrektywę VAT. Nowe czasowe odwrotne obciążenie dotyczy wyłącznie określonych kategorii, tj. dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych w sytuacji, gdy są one dokonywane bezpośrednio lub za pośrednictwem uprawnionego podmiotu na giełdzie towarowej, w rozumieniu przepisów o giełdach towarowych lub rynku regulowanym lub zorganizowanej platformie obrotu (OTF), w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Czy podatnik powinien powiadomić skarbówkę o stosowaniu odwrotnego obciążenia?

Owszem. Ustawa wprowadziła obowiązek zawiadomienia organu podatkowego o rozpoczęciu dokonywania tych czynności przez dostawcę lub usługodawcę i nabywcę lub usługobiorcę przed dokonaniem pierwszej czynności. Brak złożenia zawiadomienia lub aktualizacji danych podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Cały wywiad można przeczytać tu: Wrócił mechanizm odwrotnego obciążenia VAT [WYWIAD Z EMILIĄ WOLNOWSKĄ] - Forum Polskiej Gospodarki (fpg24.pl)