BDO W MEDIACH Jeśli zawarta umowa może być zakwalifikowana jako wieloelementowa, to w myśl standardu istnieje konieczność analiza odrębnej każdej pozycji zawartej w umowie w celu jej osobnego rozważenia pod kątem rozpoznania rodzaju przychodu oraz momentu ujęcia w księgach – pisze na łamach Rzeczpospolitej Angelika Jóźwiak z Działu Rewizji Finansowej BDO.
Opublikowany w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów 29 lipca 2022 r. nowy KSR 15 po raz pierwszy, zgodnie z zaleceniami Komitetu Standardów Rachunkowości, obowiązywać będzie do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2023 r. Jednostki miały możliwość zaimplementowania go wcześniej, po uprzednim ujawnieniu tego faktu we wprowadzeniu do sprawozdania finansowego.
W myśl KSR 7 stosowanie Krajowych Standardów Rachunkowości nie jest obligatoryjne, jednak ich rozwiązania uznaje się za zapewniające rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej danego podmiotu. Jednostki, które zobowiązują się do stosowania KSR, ale jeszcze nie rozpoczęły jego stosowania, przed jego wdrożeniem, są zobligowane do przeanalizowania istotnych umów w obrębie swojej działalności operacyjnej pod kątem identyfikacji umów wieloelementowych.
Zakres standardu
W swej istocie, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, nowy KSR 15 wyjaśnia zasady ujmowania, wyceny, ujawnień oraz prezentacji w sprawozdaniu finansowym przychodów z podstawowej działalności operacyjnej danej jednostki, w szczególności ze sprzedaży towarów, materiałów i produktów gotowych.
Standard ten nie odnosi się bezpośrednio do zasad ujmowania usług ze sprzedaży, jednak wyjątek stanowią umowy wieloelementowe sprzedaży dóbr. Mimo to identyfikacja elementu usługi, będzie przydatna przy analizie powiązanych umów w kontekście nierozerwalności sprzedawanych dóbr i świadczonych usług, które należałoby rozpatrywać łącznie. W tym przypadku świadczone usługi będą wpływać na wartość rozpatrywanych przychodów danego okresu.
Co ważne, Krajowy Standard Rachunkowości nr 15 bazuje na tzw. koncepcji przeniesienia ryzyk i korzyści. Zatem istotne jest prawidłowe określenie momentu ujęcia w księgach przychodu wynikającego z umowy wieloelementowej, który szczegółowo określa KSR 15 bazując na nadrzędnej zasadzie współmierności przychodów i kosztów (art. 6 ust. 2 ustawy o rachunkowości).
Prawidłowo określony moment ujęcia przychodów dla umów wieloelementowych to ten, który spełnia łącznie następujące warunki:
- została zawarta umowa sprzedaży pomiędzy dostawcą i nabywcą dóbr,
- transakcja ma treść ekonomiczną,
- wiarygodnie ustalono wynagrodzenie należne dostawcy z tytułu sprzedaży dóbr,
- dostawca przekazał nabywcy znaczące korzyści i ryzyko związane z dobrami będącymi przedmiotem umowy,
- wiarygodnie ustalono koszty realizacji umowy,
- uprawdopodobniono uzyskanie wynagrodzenia z tytułu sprzedaży dóbr.
- ustalenia poszczególnych elementów umowy celem ich odrębnego ujęcia,
- przypisania wynagrodzenia z tytułu umowy z nabywcą poszczególnym elementom umowy,
- zastosowania do przychodów związanych z poszczególnymi elementami umowy z nabywcą zasad ujmowania przychodów właściwych dla danego elementu.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 7 czerwca 2023 r., str.: H1-H2