Przekwalifikowanie aktywów finansowych według MSFF 7

BDO W MEDIACH  Głównym celem MSSF 7 jest nałożenie na jednostki obowiązku ujawnień, które pozwolą ocenić użytkownikom sprawozdań finansowych wpływ instrumentów finansowych na sytuację finansową i wyniki oraz ryzyko związane z instrumentami finansowymi, na które jednostka jest narażona jak również sposób zarządzania tym ryzykiem – pisze na łamach Rzeczpospolitej Edyta Kalińska, Partner Zarządzający Działem Rewizji Finansowej BDO.

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) 24 lipca 2014 r. opublikowała Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) 9 Instrumenty finansowe (dalej MSSF 9”). MSSF 9 obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie.

Wdrożenie MSSF 9 miało na celu ulepszenie sprawozdawczości finansowej w zakresie instrumentów finansowych, uwzględniając problemy, które ujawniły się podczas kryzysu finansowego. Implementuje on nowy model ujmowania oczekiwanych strat kredytowych, który zorientowany jest w większym stopniu na przyszłości. MSSF 9 zastąpił regulacje zawarte w MSR 39.

Zgodnie z MSSF 9 jednostki klasyfikują składniki aktywów finansowych jako wyceniane po początkowym ujęciu:

  • w zamortyzowanym koszcie
  • w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
  • w wartości godziwej przez wynik finansowy

Klasyfikacja

Podstawą klasyfikacji jest model biznesowy jednostki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyka wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla danego składnika aktywów finansowych.

Klasyfikacja aktywów finansowych jako wycenianych w zamortyzowanym koszcie jest dokonywana, jeśli spełnione są następujące warunki:

  1. składnik aktywów jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskania przepływów pieniężnych z umowy,
  2. Warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty. (MSSF 9.4.1.2).

Składnik aktywów jest wyceniany w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli:

  1. jest on utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych;
  2. warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty (MSSF 9.4.1.2 A).

Niezależnie od tego jednostka może w momencie początkowego ujęcia nieodwołalnie wyznaczyć składnik aktywów finansowych jako wyceniany godziwie przez wynik finansowy, jeśli eliminuje to tak zwane „niedopasowanie księgowe”, które powstałoby na skutek odmiennego podejścia.

Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 7 Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji obejmuje swoim zakresem ujawnienia dotyczące zarówno kwestii zasad rachunkowości, wyceny instrumentów finansowych, ich klasyfikacji, jak i ryzyk związanych z instrumentami finansowymi. Głównym celem MSSF 7 jest nałożenie na jednostki obowiązku ujawnień, które pozwolą ocenić użytkownikom sprawozdań finansowych wpływ instrumentów finansowych na sytuację finansową i wyniki oraz ryzyko związane z instrumentami finansowymi, na które jednostka jest narażona jak również sposób zarządzania tym ryzykiem. Standard ten uzupełnia zasady ujmowania, wyceny i prezentacji aktywów finansowych i zobowiązań finansowych przedstawione w MSR 32 Instrumenty finansowe: prezentacja i wycena oraz w MSSF 9. W standardzie tym ujęte są również regulacje dotyczące wymaganych ujawnień w sytuacji, gdy jednostka dokona przeklasyfikowania aktywów finansowych a tym samym zmieni zasady ich wyceny.

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 14 czerwca 2023 r., str.: H1-H2