TEMAT NA CZASIE Rząd zapowiedział, że wdroży w całości dyrektywę o europejskiej płacy minimalnej. Nie określono jednak terminu, w którym miałoby się to stać. Na wdrożenie przyjętej w październiku 2022 roku dyrektywy państwa członkowskie mają dwa lata.
Wiceminister rodziny i polityki społecznej – Stanisław Szwed zapowiedział wdrożenie dyrektywy europejskiej o minimalnym wynagrodzeniu. To ważna informacja dla przedsiębiorców. Zapowiada bowiem kolejny wzrost płacy minimalnej. Przypomnijmy, że Unia przyjęła dyrektywę o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w październiku 2022 r. Na wdrożenie dyrektywy państwa członkowskie mają dwa lata.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2022/2041z 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, wprowadza przepisy dotyczące: procedur ustalania i aktualizowania adekwatnego poziomu ustawowych wynagrodzeń minimalnych; promowania rokowań zbiorowych w sprawie ustalania wynagrodzeń; zapewnienie skutecznego dostępu do ochrony wynagrodzenia minimalnego dla pracowników uprawnionych do takiego wynagrodzenia na mocy prawa krajowego.
Dyrektywa ma zastosowanie do pracowników w Unii związanych umową o pracę lub pozostających w stosunku pracy określonym przez ustawę, umowy zbiorowe lub praktykę. Zobowiązuje ona państwa członkowskie, w których obowiązują ustawowe wynagrodzenia minimalne, do aktualizowania takich wynagrodzeń co najmniej raz na dwa lata i nie rzadziej niż co cztery lata w przypadku państw, które stosują mechanizm automatycznej indeksacji.
Dyrektywa definiuje też dwa ważne pojęcia: wynagrodzenia minimalnego oraz ustawowego wynagrodzenia minimalnego. To pierwsze oznacza ustaloną w ustawie lub umowach zbiorowych minimalną wysokość płacy, którą pracodawca, w tym w sektorze publicznym, jest zobowiązany wypłacać pracownikom za pracę wykonywaną w danym okresie. Natomiast ustawowe wynagrodzenie minimalne oznacza wynagrodzenie minimalne ustalone ustawą lub innymi wiążącymi przepisami prawnymi, z wyłączeniem wynagrodzeń minimalnych ustalonych w umowach zbiorowych, które uznano za powszechnie obowiązujące bez swobody uznaniowej organu dokonującego takiego uznania w odniesieniu do treści przepisów mających zastosowanie.
Dyrektywa nie określa konkretnego poziomu wynagrodzeń minimalnych, który państwa członkowskie miałyby zapewnić. Przewiduje jednak, że minimalne wynagrodzenie powinno stanowić od 50 do 60 proc. średniej krajowej. Ściślej zaś stanowi, że do oceny adekwatności ustawowych wynagrodzeń minimalnych państwa członkowskie wykorzystują orientacyjne wartości referencyjne. W tym celu mogą one stosować orientacyjne wartości referencyjne powszechnie stosowane na poziomie międzynarodowym, takie jak 60 % mediany wynagrodzeń brutto i 50 % przeciętnego wynagrodzenia brutto lub orientacyjne wartości referencyjne stosowane na poziomie krajowym. Przyjęcie tego drugiego wskaźnika (60 proc.), ku czemu zdaje się skłaniać obecnie rząd, powodowałoby, że np. gdyby obowiązywało ono już dziś, płaca minimalna wynosiłaby nie 3490 zł (od 1 lipca 3600 zł), ale 4130 zł brutto.
Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Będą ważne zmiany w Ordynacji podatkowej Będą ważne zmiany w Ordynacji podatkowej - BDO