Koszt można ująć także później niż w dacie faktury

TEMAT NA CZASIE  Dowód stanowiący podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu uzyskania przychodu otrzymany przez podatnika lub przekazany do biura rachunkowego, może być zaksięgowany (ujęty) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w miesiącu, w którym został otrzymany przez podatnika bądź przekazany do biura rachunkowego.

Najnowsza interpretacja ogólna ministra finansów z 23 lutego 2023 r. (nr DD2.8202.3.2022), w sprawie ujmowania w księdze przychodów i rozchodów kosztów uzyskania przychodów wyjaśnia zasady potrącania kosztów uzyskania przychodów przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wynika z niej, że dowód stanowiący podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu uzyskania przychodu otrzymany przez podatnika lub przekazany do biura rachunkowego w późniejszym terminie niż dzień wystawienia, może być zaksięgowany (ujęty) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w miesiącu, w którym został otrzymany przez podatnika bądź przekazany do biura rachunkowego. Powinno to nastąpić do końca roku podatkowego, w którym koszt ten może być potrącony.

W interpretacji wyjaśniono ponadto, że księgując (ujmując) ten dowód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, w kolumnie drugiej podatnicy wpisują̨ datę zdarzenia gospodarczego. Zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jest to dzień miesiąca wynikający z dokumentu stanowiącego podstawę dokonywania wpisu (datę poniesienia wydatku, otrzymania towaru lub uzyskania przychodu albo datę zestawienia sprzedaży). Zatem, późniejsze wpisanie danego kosztu nie powoduje zmiany daty jego poniesienia. Jednocześnie, w przypadku dowodu otrzymanego przez podatnika lub przekazanego do biura rachunkowego w późniejszym terminie i wykazania go w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w miesiącu, w którym został otrzymany bądź przekazany do biura rachunkowego, w kolumnie 17 „Uwagi”, można opisać przyczyny późniejszego zaksięgowania (ujęcia) danego kosztu w prowadzonej księdze.

W interpretacji minister finansów wyjaśnił, że mający w tym przypadku zastosowanie przepis art. 22 ust. 6b ustawy o PIT stanowi że koszty uzyskania przychodów są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. A zatem przepis ten precyzuje moment poniesienia kosztu uzyskania przychodu przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, co pozwala na rozliczenie tego kosztu przy obliczaniu dochodu (straty) w konkretnym roku podatkowym. Przepis ten nie oznacza więc, że tylko w dniu wystawienia dowodu stanowiącego podstawę zaksięgowania (ujęcia) w księdze, podatnik ma prawo do potrącenia tego kosztu.

Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Wpłaty na IKZE obniżają firmowe podatki Wpłaty na IKZE obniżają firmowe podatki - BDO