TEMAT NA CZASIE Ocena, czy określona korekta stanowi korektę cen transferowych, nie powinna być determinowana formą dokumentu księgowego, na podstawie którego została dokonana (np. nota księgowa, faktura korygująca), tylko istotą ekonomiczną takiej korekty, w tym profilem funkcjonalnym stron transakcji kontrolowanej.
Korekta dotycząca zmiany wysokości wynagrodzenia z tytułu usług wsparcia wiąże się ze zmianą ceny transferowej. Nie można bowiem zgodzić się z twierdzeniem, że skoro w ramach transakcji kontrolowanej polegającej na świadczeniu usług wsparcia zmianie nie uległa stawka wynagrodzenia określona na poziomie 9%, to na skutek udzielonych rabatów nie uległa zmianie cena transferowa obejmująca tą transakcję kontrolowaną – stwierdził w interpretacji indywidualnej z 17 stycznia 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB2-1.4010.633.2022.2.AR).
Według fiskusa, definicja ceny transferowej zawarta w ustawie CIT wyraźnie wskazuje, że stanowi ona rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań, w tym cenę, wynagrodzenie. Wysokość wynagrodzenia z tytułu usług wsparcia uzależniona jest natomiast nie tylko od stawki, ale również od podstawy, od której wynagrodzenie to według wskazanej stawki jest naliczane. W wyniku zaś udzielonych rabatów podstawa ta uległa zmianie. Skoro zatem udzielone rabaty mają pośredni wpływ na wysokość wynagrodzenia należnego z tytułu usług wsparcia świadczonych, a dokładnie na podstawę jego naliczenia, w dalszej kolejności należy ustalić czy nastąpiła zmiana istotnych okoliczności mających wpływ na ustalone w trakcie roku podatkowego warunki lub znane są faktycznie poniesione koszty lub uzyskane przychody będące podstawą obliczenia ceny transferowej, a zapewnienie ich zgodności z warunkami, jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane, wymaga dokonania korekty cen transferowych.
Zdaniem fiskusa w takiej sytuacji nie ma podstaw do dokonywania korekty. Nie mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której model ustalania cen transferowych oparty jest o budżety (plany, kosztorysy). Udzielenia rabatów nie można natomiast uznać za nadzwyczajne okoliczności, tj. okoliczności trudne do przewidzenia, występujące poza działalnością operacyjną jednostki i niezwiązane z ogólnym ryzykiem jej prowadzenia.
Skoro zaś nie ma podstaw do uznania danej korekty za korektę cen transferowych to stwierdzić należy, że faktury korygujące cenę usług wsparcia odpowiadające korektom obrotu towarowego nie stanowią korekty cen transferowych w rozumieniu ustawy o CIT. Ocena, czy określona korekta stanowi korektę cen transferowych, nie powinna być determinowana formą dokumentu księgowego, tylko istotą ekonomiczną takiej korekty, w tym profilem funkcjonalnym stron transakcji kontrolowanej.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Klasyfikacja transakcji musi być zgodna z dokumentacją lokalną Klasyfikacja transakcji musi być zgodna z dokumentacją lokalną - BDO