Kończy się czas na przygotowanie dokumentacji cen transferowych za 2022 rok

TEMAT NA CZASIE  Dla podatników, których rok podatkowy zakończył się z 31 grudnia 2022 roku, termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych za 2022 rok upłynie z końcem października 2023 roku.

W przypadku podatników, których rok podatkowy zakończył się z 31 grudnia 2022 roku, termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych za 2022 rok upłynie z końcem października 2023 roku, a termin na złożenie informacji o cenach transferowych (TPR) z końcem listopada 2023 roku. Oznacza to, że na przygotowanie dokumentacji cen transferowych zostało już niewiele czasu.

Podstawowym zadaniem dokumentacji cen transferowych jest wykazanie, że warunki transakcji zawieranych w danym roku podatkowym pomiędzy podmiotami powiązanymi odpowiadają warunkom rynkowym W przypadku niektórych podatników, przekraczających określone progi przychodowe dokumentacja cen transferowych może składać się z trzech elementów: 1) lokalnej dokumentacji cen transferowych obejmującej transakcje zawierane z podmiotami powiązanymi (Local File), 2) grupowej dokumentacji cen transferowych (Master File) oraz 3) raportowania według krajów (Country-by-country). Najważniejsza z punktu widzenia kręgu podmiotów zobowiązanych do jej sporządzania lokalna dokumentacja cen transferowych (Local File) powinna składać się z następujących głównych elementów: opisu podatnika, opisu transakcji kontrolowanej, analizy cen transferowych i informacji finansowych. To co powinno znaleźć się w każdej z tych części jest szczegółowo określone w obowiązujących obecnie przepisach podatkowych.

Przypomnijmy, że kluczową w tym roku zmianą w zakresie raportowania cen transferowych jest odstąpienie od składania odrębnego oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych i rynkowym charakterze stosowanych cen. Oświadczenie to stało się obecnie częścią informacji TPR. Oświadczenie zawarte w TPR będzie potwierdzało nie tylko rynkowy charakter transakcji, ale również to, że lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym. Ponadto, zmieniły się przepisy dotyczące osoby, która może podpisać informację TPR. Zgodnie z nowymi przepisami, może być ona podpisana przez: osobę fizyczną (w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną), osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale (w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), kierownika jednostki w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, a w przypadku, gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy – przez wyznaczoną osobę wchodzącą w skład tego organu (nie zwalnia to jednak pozostałych członków zarządu z konsekwencji wynikających z niewywiązania się z obowiązku raportowania), pełnomocnika będącego wyłącznie adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.

 

Istotne jest, że osoba podpisująca informację TPR powinna posiadać zgłoszone pełnomocnictwo UPL-1 oraz numer PESEL, jak również to, że informacja TPR jest podpisywana przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

 

 

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/