Klasyfikacja transakcji musi być zgodna z dokumentacją lokalną

TEMAT NA CZASIE  Przy wypełnianiu informacji o cenach transferowych (TPR) należy pamiętać, że dana transakcja kontrolowana o charakterze jednorodnym powinna zostać w informacji TPR przyporządkowana tylko do jednej kategorii transakcji.

Celem sprawozdawczości TPR jest pozyskanie przez administrację podatkową wybranych informacji dla potrzeb analizy ryzyka zaniżenia dochodu do opodatkowania w zakresie cen transferowych oraz innych analiz ekonomicznych lub statystycznych. Dlatego też, zakres tej informacji jest dość szczegółowy. Co oczywiste, dotyczy to w szczególności danych dotyczących transakcji kontrolowanej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w informacji o cenach transferowych (TPR) należy wykazać: transakcje kontrolowane (tj. z podmiotami powiązanymi), wyłącznie w zakresie transakcji kontrolowanych objętych obowiązkiem sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych; transakcje kontrolowane, zwolnione z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych (tzw. transakcje krajowe); należności i umowy z podmiotami mającymi siedzibę w państwach i terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową – niezależnie od istnienia powiązań.

W samej informacji podmiot, którego ona dotyczy, wskazuje odpowiednią grupę̨ kategorii transakcji dla raportowanej transakcji, wybierając jedną z grupy kategorii oznaczonych w formularzu od A–F.

Należy przypomnieć, że w informacji TPR transakcje powinny być klasyfikowane do kategorii zgodnie z ich ujęciem w lokalnej dokumentacji cen transferowych. W przypadku natomiast trudności w jednoznacznej kwalifikacji transakcji do kategorii wymienionych w informacji TPR daną transakcję należy wykazać w kategorii, która w ocenie podmiotu w najwyższym stopniu odpowiada jej istocie i w sposób najbardziej precyzyjny wyjaśnia naturę transakcji, uwzględniając pełnione funkcje, angażowane aktywa i ryzyka ponoszone w ramach tej transakcji. Co ważne, w informacji TPR możliwe jest wykazanie nieograniczonej liczby transakcji w każdej z grup kategorii od A do E.

Wybór grupy kategorii transakcji warunkuje możliwość wyboru kodu kategorii transakcji kontrolowanej (w polu „Kategorie transakcji kontrolowanych”). Jedną z takich kategorii są transakcje związane z obrotem towarowym (sprzedaż i zakup).

Kategorie transakcji związanych z obrotem towarowym (kody 1001-1010 oraz kody 2001- 2010) obejmują rożne typy transakcji, związanych ze sprzedażą/zakupem towarów, produktów, półproduktów, surowców czy części zamiennych, w celu umożliwienia podmiotowi składającemu informację TPR wybór kategorii, która w ocenie tego podmiotu w najlepszy sposób opisuje daną transakcję kontrolowaną. Transakcje powinny być przy tym klasyfikowane do kategorii zgodnie z ich klasyfikacją w lokalnej dokumentacji cen transferowych.

W odniesieniu do transakcji kontrolowanych, które zostały zwolnione z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, daną transakcję należy wykazać w kategorii, która w ocenie podmiotu w najwyższym stopniu odpowiada jej istocie i w sposób najbardziej precyzyjny wyjaśnia naturę transakcji, uwzględniając pełnione funkcje, angażowane aktywa i ryzyka ponoszone w ramach tej transakcji.

Nie wolno też zapominać, że dana transakcja kontrolowana o charakterze jednorodnym powinna zostać w informacji TPR przyporządkowana tylko do jednej kategorii transakcji. W przypadku transakcji o charakterze złożonym/łączonym, należy wybrać kategorię odpowiadającą głównemu przedmiotowi transakcji.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Sporo zmian w informacji TPR-C Sporo zmian w informacji TPR-C - BDO