BDO W MEDIACH Czasami wartość bilansowa posiadanych amortyzowanych środków trwałych jest niższa niż ich aktualna wartość rynkowa. Kierownicy jednostek zastanawiają się, czy mogą dokonać aktualizacji wyceny tych środków trwałych, korzystając z przepisów ustawy o rachunkowości lub międzynarodowych standardów rachunkowości – pisze w Rzeczpospolitej Hubert Śniatała,Supervisor w Dziale Rewizji Finansowej BDO, biuro w Poznaniu.
Środki trwałe podlegają amortyzacji, która jest kosztem związanym z ich stopniowym zużywaniem się. Odpisów amortyzacyjnych dokonujemy zgodnie z przyjętą metodą amortyzacji, przez co stopniowo lub jednorazowo ujmujemy je w kosztach.
Składnikami majątku zaliczanymi do środków trwałych są budowle, budynki, maszyny, urządzenia, środki transportu i inne przedmioty spełniające łącznie następujące warunki:
- stanowiące własność lub współwłasność spółki (wyjątkiem są środki trwałe w leasingu finansowym),
- nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
- kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok,
- wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy.
Wartość początkowa
Wprowadzając środek trwały do ewidencji, zawsze należy ustalić jego wartość początkową. W zależności od tego, czy składnik majątku został kupiony, wytworzony czy przekazany w drodze darowizny, wartość początkowa ustalana jest w różny sposób.
- W przypadku odpłatnego nabycia składnika majątku wartość początkową środka trwałego stanowi cena jego nabycia.
UWAGA! Cena nabycia to cena zakupu danego środka trwałego powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem oraz przystosowaniem składnika majątku do użytkowania w firmie, powiększona o koszty transportu, załadunku, wyładunku czy ubezpieczenia w drodze.
- W odniesieniu do środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie, za wartość początkową uważa się koszt jego wytworzenia. Kosztem wytworzenia środka trwałego są wszystkie koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym składnikiem majątku, a także uzasadniona część wydatków pośrednio związanych z jego wytworzeniem.
- Wartość początkową środka trwałego nabytego w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób stanowi wartość rynkowa z dnia nabycia.
Cała obszerna analiza Eksperta BDO została opublikowana w Rzeczpospolitej z 22 lutego 2023 r., str.: H1 i H2