Jak przygotować się do kontroli podatkowej

BDO W MEDIACH  Gdy fiskus uprzedza o swojej wizycie, podatnik ma czas, by przygotować i zweryfikować dokumenty, a nawet skorygować deklaracje. Gorzej, gdy urzędnicy pojawiają się bez zapowiedzi – pisze w Rzeczpospolitej Lidia Rubińska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.

 

W procedurze podatkowej rozróżnia się kontrolę podatkową i kontrolę celno-skarbową. Kontrola podatkowa prowadzona jest na podstawie przepisów ordynacji podatkowej, a kontrolę celno-skarbową regulują przepisy o Krajowej Administracji Skarbowej, tzw. „KAS”.

 

W sprawach nieuregulowanych przez KAS do czynności kontrolnych zastosowanie mają przepisy ordynacji podatkowej. Zgodnie z regulowanymi procedurami naczelnik urzędu skarbowego prowadzi wyłącznie kontrolę podatkową, a naczelnik urzędu celno-skarbowego jest uprawniony do prowadzenia kontroli celno-skarbowej.

Zanim przyjdą, uprzedzą

Celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.

Przed rozpoczęciem kontroli organ podatkowy zawiadamia kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. W zawiadomieniu wskazuje m.in. zakres kontroli, a więc zagadnienia, które będą sprawdzane, wskazuje okres, za który będzie przeprowadzona kontrola i jakich podatków będzie dotyczyła. Kontrola może być wszczęta nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.

Pracownik kontroli wszczyna kontrolę podatkową na podstawie upoważnienia wystawionego przez naczelnika urzędu skarbowego. Jeśli organ podatkowy się spóźni i nie rozpocznie kontroli w terminie 30 dni, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.

Gdy przedsiębiorca wie, że organ podatkowy planuje kontrolę ma możliwość odpowiednio się do niej przygotować. Czas wskazany w zawiadomieniu pozwala na skompletowanie i weryfikację dokumentacji z kontrolowanego obszaru. W niektórych przypadkach, przed rozpoczęciem kontroli, przedsiębiorca może jeszcze skorygować faktury kosztowe i zakupowe oraz skorygować deklaracje podatkowe.

 

Uwaga!

Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu m.in. w czasie trwania kontroli podatkowej. A to oznacza, że do dnia wszczęcia kontroli przedsiębiorca ma ostatni moment na weryfikację i poprawienie dokumentów objętych kontrolą.

 

Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 13 marca 2023 r., str.: D1 i D2