TEMAT NA CZASIE Dotychczas termin złożenia informacji o umowach zawartych z nierezydentami (ORD-U) zbiegał się z terminem złożenia zeznania rocznego CIT. W tym jednak roku, zeznanie z 2022 r. dla podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, składane jest do końca czerwca, a informacja ORD-U do końca listopada 2023 r.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów opublikowanym w marcu 2023 r. (Dz.U. poz. 422), termin na złożenie informacji o umowach zawartych z nierezydentami (ORD-U) został zrównany z terminem na złożenie informacji o cenach transferowych (TPR-C), czyli wynosi 11 miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Dłuższy termin dotyczy informacji ORD-U składanych za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2021 r.
Oznacza to, że obydwa formularze, w sytuacji gdy składane są za rok 2022 powinny zostać sporządzone do końca listopada 2023 r. Oczywiście tylko w sytuacji, gdy rok podatkowy danego podmiotu pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jeśli bowiem rok podatkowy kończy się np. 31 stycznia, to informacje należy sporządzić do końca grudnia 2023 roku.
Należy także zwrócić uwagę, iż zgodnie ze zmianami wprowadzonymi tzw. Polskim Ładem, z obowiązku sporządzenia i złożenia formularza ORD-U zwolnieni są co do zasady podatnicy, którzy są zobowiązani do sporządzenia informacji TPR-C. Zwolnienie to nie obejmuje jednak podmiotów zawierających transakcje kontrolowane lub transakcje niekontrolowane z podmiotami z tzw. rajów podatkowych lub z zakładami zagranicznymi położonymi na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową powyżej progu dokumentacyjnego. Te podmioty będą musiały złożyć zarówno formularz TPR-C, jak i ORD-U.
Przypomnijmy, że w normalnym trybie, informację ORD-U składa się w terminie trzech miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Nastąpiło zatem znaczne wydłużenie tego terminu. O ile też dotychczas termin ten pokrywał się z terminem do złożenia zeznania CIT, o tyle w tym roku są to dwa różne terminy. Większość podatników na złożenie zeznania ma bowiem czas do końca czerwca. Natomiast na złożenie informacji ORD-U do końca listopada.
Zgodnie z aktualnym brzmieniem Ordynacji podatkowej, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do sporządzania i przekazywania informacji, bez wezwania przez organ podatkowy, o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego za pomocą formularza ORD-U złożonego do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego. Warto przy tym pamiętać, że informację składa się, jeżeli podmiot zobowiązany do jej sporządzenia i przekazania wiedział lub mógł wiedzieć, przy zachowaniu należytej staranności, o fakcie posiadania takich udziałów lub o fakcie posiadania przez nierezydenta przedsiębiorstwa, oddziału lub przedstawicielstwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Trzeba badać co wpływa na marżę zysku netto Trzeba badać co wpływa na marżę zysku netto - BDO