Czynsz za wynajem po cenach rynkowych nie jest ukrytym zyskiem

TEMAT NA CZASIE  Wynajem od podmiotu powiązanego – udziałowca spółki – placu parkingowego oraz lokalu biurowego nie stanowi tzw. kategorii ukrytych zysków, a w konsekwencji podatnik nie powinien transakcji tych opodatkować i zaliczyć do kategorii ukrytych zysków.

W systemie ryczałtu od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) przedmiotem opodatkowania jest co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji. Dlatego przedmiotem opodatkowania są także tzw. ukryte zyski.

W myśl obowiązujących obecnie przepisów, ukryte zyski, to świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Sposób rozumienia tych zysków jest od dłuższego czasu przedmiotem wyjaśnień zawartych w licznych, indywidualnych interpretacjach podatkowych. Jedno z takich wyjaśnień zawarte jest w interpretacji z 17 maja 2023 r. (0111-KDIB1-1.4010.137.2023.2.AND). W interpretacji tej, organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym, transakcje w zakresie wynajmu od podmiotu powiązanego (udziałowca spółki) placu parkingowego oraz lokalu biurowego nie stanowią tzw. kategorii ukrytych zysków, a w konsekwencji podatnik nie powinien transakcji tych opodatkować i zaliczyć do kategorii ukrytych zysków.

W rozpatrywanym przypadku, wynikało to z kilku okoliczności. Po pierwsze, na podstawie zawartej umowy najmu nieruchomości wynajmowane są po cenach rynkowych. Po drugie, podatnik posiada aktywa niezbędne do prowadzenia działalność gospodarczej. Po trzecie, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia. A tak było w rozpatrywanym przypadku. I po czwarte, okoliczność powiązań pomiędzy podmiotami nie ma wpływu na zasadność i racjonalność zawartej umowy w tym zasady rynkowe przy jej zawieraniu.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Korekty w ramach outcome testing są korektą cen transferowych https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2023/korekty-w-ramach-outcome-testing-sa-korekta-cen-transferowych

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO

Please fill out the following form to access the download.