COVID nie zawiesił przedawnienia zobowiązań podatkowych

TEMAT NA CZASIE Wprowadzone w czasie pandemii na okres od 31 marca do 23 maja 2020 r. wstrzymanie i zawieszenie biegu terminów nie dotyczyło biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych uznało 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w uchwale z końca marca 2022 r.

Jak wynika z uchwały podjętej w składzie 7 sędziów NSA z 27 marca 2023 r. (sygn. akt I FPS 2/22), nieobowiązujący już obecnie art. 15zzr ust. 1 pkt 3 ustawy covidowej (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.) nie dotyczył wstrzymania, rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Takie stanowisko jest korzystne dla podatników. Dotychczas organy podatkowe, w przypadku niektórych podatników próbowały wydłużyć bieg terminu przedawnienia zobowiązania, z powołaniem się właśnie na te przepisy.

NSA uznał, że skoro w ustawie covidowej nie było odwołania do przepisów podatkowych, to z uwagi na zasadę autonomii prawa podatkowego w stosunku do przepisów administracyjnych, przepisy tej ustawy nie mogą mieć zastosowania do reguł przedawnienia obowiązujących przy zobowiązaniach podatkowych. Jak podkreślano w uzasadnieniu rozdzielenie materialnego prawa podatkowego i administracyjnego nie jest proste. Jednak w sytuacji, gdy ustawodawca posłużył się zwrotem „bieg przewidzianych przepisami prawa administracyjnego terminów”, kierując się zasadą rozstrzygania wszelkich wątpliwości na korzyść podatnika, należy przyjąć, że przepis ten nie ma zastosowania na gruncie przepisów podatkowych. Zdaniem NSA, inne rozumienie tego przepisu stawiałoby podatnika w niekorzystnej sytuacji, ponieważ w efekcie przedłużałoby bieg terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Takie rozumienie cytowanego przepisu jest zatem niedopuszczalne.

Decyzja została podjęta w kontekście sporu między podatnikiem VAT a organem podatkowym. W połowie grudnia 2020 roku, urzędnicy określili zobowiązanie podatkowe przedsiębiorcy w zakresie VAT za okres od stycznia do grudnia 2015 roku. Przedsiębiorca nie zgadzał się z decyzją, argumentując, że częściowo dotyczy ona okresu, który objęty jest już przedawnieniem. Jednak organ podatkowy nie dostrzegał żadnego problemu. Urzędnicy wyjaśniali, że od 31 marca do 23 maja 2020 roku, na podstawie art. 15zzr ust. 1 pkt 3 tzw. ustawy covidowej z 2 marca 2020 roku, bieg terminu przedawnienia zobowiązań w VAT za październik i listopad 2015 roku został zawieszony. W związku z tym okresy te nie uległy przedawnieniu.

 

Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Od czerwca nowy formularz VAT-14 Od czerwca nowy formularz VAT-14 - BDO