TEMAT NA CAZSIE Możliwość umorzenia podatku przed terminem zapłaty, skrócenie czasu trwania prostszych postępowań podatkowych do 14 dni, zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty – m.in. takie zmiany w Ordynacji podatkowej zapowiedział wiceminister finansów.
Ministerstwo Finansów pracuje nad największą od lat nowelizacją Ordynacji podatkowej. Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział wprowadzenie wielu zmian mających na celu ułatwienie i uproszczenie rozliczeń podatkowych dla podatników. Stwierdził też, że resort finansów będzie dążył do tego, aby zmiany te zaczęły obowiązywać jak najszybciej. Nie podał jednak daty, w której nowe regulacje miałby zacząć obowiązywać.
Szczególnie ciekawe wydają się zapowiedź skrócenia czasu trwania podstępowania podatkowego oraz wprowadzenie możliwości umorzenia podatku przed terminem jego zapłaty. W tym drugim zakresie obowiązuje dziś rozwiązanie, które umożliwia umorzenie wyłącznie zaległości podatkowej. Nie ma zatem możliwości umorzenia podatku przed terminem jego zapłaty, a zatem w czasie, w którym podatnik nie popadł jeszcze w zwłokę. Teraz resort finansów zapowiada, że ma się to stać możliwe. Wiceminister nie ujawnił jednak żadnych szczegółów tego rozwiązania, w szczególności nie odniósł się do tego, w jakich okolicznościach takie umorzenie miałby być możliwe. Dziś umorzenie zaległości może być dokonane gdy przemawia za tym ważny interes podatnika lub interes publiczny. Decyzja i tak zależy jednak od swobodnego uznania urzędników. Nawet bowiem, gdy podatnik spełnia warunki do umorzenia, mogą mu tego odmówić.
Nie wiadomo też, w których sprawach miałoby nastąpić skrócenie okresu prowadzenia postępowania podatkowego. Wiceminister zapowiedział, że czas rozpatrywania prostszych spraw na wniosek podatników zostanie skrócony do 14 dni. Nie uściślił jednak, które sprawy uważane będą za prostsze. Dziś postępowanie podatkowe powinno być zakończone bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych, w terminie dwóch miesięcy. Przepisy stwarzają jednak możliwość przedłużenia czasu trwania postępowania, co zresztą ma miejsce wcale nie tak rzadko, a postępowania potrafią trwać miesiącami.
Warto także pamiętać, że zapowiadane zamiany nie są pierwszą próbą poważnego zmieniania zasad przyjętych w Ordynacji podatkowej. Przez kilka lat pracowała komisja kodyfikacyjna, która miała przygotować zupełnie nową Ordynację podatkową. Jej prace zakończyły się jednak fiaskiem.
Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: COVID nie zawiesił przedawnienia zobowiązań podatkowych COVID nie zawiesił przedawnienia zobowiązań podatkowych - BDO