BDO W MEDIACH Firma może łatwo stracić status podatnika podatku od towarów i usług i o tym nie wiedzieć – pisze na łamach Rzeczpospolitej Lidia Rubińska Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.
Praktyka organów skarbowych wskazuje, że lista przedsiębiorców wykreślanych z rejestru podatników VAT wzrasta. Często firmy dowiadują się o wykreśleniu, kiedy urząd przeprowadza czynności sprawdzające albo wzywa firmę do ponownej rejestracji.
Bez zawiadomienia
Według zasad wynikających z art. 96 ust.6 ustawy o VAT jeżeli podmiot gospodarczy był zarejestrowany jako podatnik VAT i zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu ma obowiązek zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego zaprzestanie działalności gospodarczej na druku VAT-Z. Zgłoszenie to stanowi dla organu podstawę wykreślenia podmiotu z rejestru jako podatnika VAT. W niektórych przypadkach organ podatkowy może z urzędu wykreślić podmiot z rejestru bez obowiązku zawiadamiania o tym kogokolwiek. Przedsiębiorca automatycznie zostanie wykreślony z rejestru, jeśli organ po weryfikacji stwierdzi, że podmiot działa fikcyjnie, podaje w dokumentach nieprawdziwe dane lub nie stawia się na wezwania organu podatkowego, nie ma możliwości skontaktowania się z nim lub z jego pełnomocnikiem.
Zawieszenie działalności
Inną przyczyną wykreślenia z urzędu podmiotu z rejestru podatników VAT jest zawieszenie działalności gospodarczej na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy lub nie składania deklaracji podatkowych za trzy kolejne miesiące, za kwartał albo składania przez pół roku lub za dwa kolejne kwartały deklaracji „zerowych”. Organ wykreśli również z rejestru podmiot gospodarczy, który prowadząc działalność wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że bierze udział w nierzetelnej transakcji skutkującej rozliczeniem podatku VAT w celu uzyskania korzyści majątkowej. Podstawę wykreślenia stanowi także wystawianie faktur dokumentujących czynności, które nie zostały dokonane, tzw. „puste faktury”. Procedura wykreślenia z rejestru podatników VAT następuje po weryfikacji i zbadaniu przesłanek stanowiących podstawę wykreślenia. Powstaje jednak pytanie co się wydarzy w sytuacji przejściowych trudności finansowych przedsiębiorcy, spadku jego obrotów, braku sprzedaży lub ewentualnych błędnych ustaleń fiskusa, że nie wykonuje on działalności gospodarczej? Jak w takim przypadku rozliczyć podatek VAT?
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 1 czerwca 2022 r., str. H6