Zwolnienie z podatku dochodowego działalności strefowej – po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład

BDO W MEDIACH  Dochody wygenerowane przez podatników CIT i PIT prowadzących działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE), jak również działalność związaną z realizacją nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym odpowiednio na mocy art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a updop oraz art. 21 ust. 1 pkt 63a i 63b updof – pisze Igor Durczyński, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Poznaniu na łamach miesięcznika Rachunkowość.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami działalność przedsiębiorców w ramach SSE ma być prowadzona tylko do końca 2026 r. Do tego momentu będą bowiem obowiązywać wydane na ich rzecz zezwolenia. Obecnie nie jest możliwe występowanie z wnioskiem o wydanie nowych zezwoleń. Ustawą o wspieraniu nowych inwestycji (uwni) ustawodawca wprowadził jednak nowy instrument prawny, który umożliwia korzystanie ze zwolnień z podatku dochodowego z tytułu inwestycji realizowanych na terytorium całej Polski (tzw. Polskie Strefy Inwestycji - PSI), a nie jak w przypadku SSE – tylko na wyznaczonych obszarach. Jednym z celów wprowadzenia tego rozwiązania było właśnie to, aby decyzje wydawane w celu wsparcia nowych inwestycji zastąpiły zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie SSE.

Wsparcie w ramach uwni udzielane jest przedsiębiorcy realizującemu nową inwestycję w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie decyzji o wsparciu, jeżeli ta nowa inwestycja spełnia określone kryteria ilościowe oraz jakościowe.

Polski Ład wprowadził modyfikacje w zasadach korzystania ze zwolnienia podatkowego dla działalności strefowej, które w uzasadnieniu do projektu tej ustawy określone zostały jako zmiany o charakterze uszczelniającym i doprecyzowującym, a także mające na celu zniesienie szkodliwości Polskich Stref Inwestycji poprzez odpowiednie zmiany w uwni. Poniżej opisane zostały najważniejsze zmiany w przepisach updop, updof i uwni wynikające z tej nowelizacji, które weszły w życie 1.01.2022 r. i mają m.in. wpływ na wysokość zwolnienia podatkowego. Niestety w większości są one niekorzystne dla przedsiębiorców.

Opis ten nie wyczerpuje katalogu zmian wprowadzonych Polskim Ładem, bo w ramach tej nowelizacji, wprowadzono również inne mniej istotne przepisy oraz ich modyfikacje (np. wprowadzono definicję legalną pojęcia „rozpoczęcia inwestycji”, czy doprecyzowano warunki wygaszania decyzji o wsparciu). Przedstawione zostały te zmiany, które z perspektywy przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje na podstawie decyzji o wsparciu (lub też mających to w planach) i działających w SSE wydają się być najistotniejsze.

Cały artykuł można przeczytać w miesięczniku Rachunkowość.