TEMAT NA CZASIE Zmieniane przez NBP stopy procentowe zmuszają podmioty powiązane do przeanalizowania, czy sporządzona dla transakcji finansowych analiza porównawcza nie wymaga aktualizacji w celu uwzględnienia zmienionego otoczenia rynkowego. Dotyczy to w szczególności transakcji opartych o stałe stopy procentowe.
Trwająca od pewnego czasu seria podwyżek stóp procentowych NBP nie pozostaje bez wpływu na ceny transferowe. Trzeba przy tym pamiętać, że każda podwyżka stopy referencyjnej NBP zmienia maksymalną dopuszczalną stopę oprocentowania określoną w art. 359 Kodeksu cywilnego. Obydwa te czynniki wpływają na zmianę oprocentowania naliczanego przy różnych formach finansowania zewnętrznego. To zaś zmusza podmioty powiązane do ustalenia, czy zawarte transakcje finansowe nadal spełniają warunki rynkowe, czyli takie, na których taką samą transakcję zawarłyby obecnie podmioty niepowiązane. Skutkiem może być konieczność aktualizacji sporządzonej wcześniej analizy porównawczej dla takich transakcji.
Co prawda, co do zasady, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, analiza porównawcza musi być aktualizowana raz na trzy lata, jednak po pierwsze przepisy te mówią, że konieczne to jest nie rzadziej niż raz na trzy lata, a po drugie wymagają takiej aktualizacji także wcześniej, w każdym przypadku, gdy doszło do istotnej zmiany otoczenia ekonomicznego. A z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia obecnie w przypadku cyklicznych zwyżek stopy referencyjnej NBP. Konieczna zatem może się okazać aktualizacja analizy porównawczej w oparciu o aktualne dane rynkowe. Dotyczy to w szczególności umów o stałej stopie oprocentowania, które w przeciwieństwie do umów opartych o stopę zmienną, nie dostosowują się automatycznie do zmian rynkowych.
Podatnik, który dopiero planuje zawarcie transakcji finansowej powinien dokonać weryfikacji, czy w momencie zawierania transakcji finansowej stopa oprocentowania określona w umowie: po pierwsze nie przekracza maksymalnej stopy oprocentowania w dniu zawierania umowy pożyczki, a po drugie czy ogół warunków transakcji (np. pożyczki) jest rynkowy, tzn. czy postanowienia umowy zawartej w ramach tej transakcji są analogiczne do warunków umowy sporządzonej dla transakcji, którą zawarłyby ze sobą podmioty niepowiązane.
Warto pamiętać, że konieczność aktualizacji nie dotyczy podatników zwolnionych z obowiązku sporządzania analizy porównawczej dla transakcji finansowej, która spełnia warunki mechanizmu safe harbour.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Poręcznie też może być transakcją kontrolowaną Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych - BDO