Zakup towaru i usługi nie generuje ukrytych zysków

TEMAT NA CZASIE  Dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem – stwierdził fiskus w interpretacji z końca października 2022 roku.

Nabywanie przez podatnika usług oraz towarów od podmiotów powiązanych nie będzie wiązać się z powstaniem po jego stronie dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (opodatkowaniem ukrytych zysków) pod warunkiem, że nabycie usług oraz towarów od podmiotów powiązanych odpowiada wartości rynkowej, a także w rzeczywistości nie służy dokapitalizowaniu tych podmiotów, zaś do zawarcia transakcji z podmiotem powiązanym doszłoby niezależnie od istniejących powiązań między stronami transakcji a zawarcie wskazanych transakcji wynika z faktycznych potrzeb biznesowych – uznał Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji z 28 października 2022 r. (nr 0114-KDIP2-2.4010.50.2022.2.AP).

Jak czytamy w uzasadnieniu, ukryte zyski (zob. art. 28m ust. 3 ustawy o CIT) to świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem. Jak z tego wynika, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem.

Tym samym wypłata na rzecz podmiotu będącego podmiotem powiązanym z podatnikiem, wynagrodzenia z tytułu dokonywanych z tym podmiotem transakcji w zakresie nabywania usług oraz towarów, nie będzie stanowiła dochodu z tytułu ukrytych zysków. Jednak z zastrzeżeniem dochowania warunków, o których mowa była wcześniej. Jednym z istotnych warunków jest w tym przypadku, by cena zastosowana przy nabyciu usług oraz towarów od podmiotów powiązanych odpowiadała ich wartości rynkowej. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami podmioty powiązane są zobowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Wyższe progi dokumentacyjne w przepisach o transakcjach rajowych Wyższe progi dokumentacyjne w przepisach o transakcjach rajowych - BDO