Wyższe progi dokumentacyjne w przepisach o transakcjach rajowych

TEMAT NA CZASIE  W ramach kolejnych zmian w przepisach o cenach transferowych podwyższono progi dokumentacyjne dla bezpośrednich transakcji rajowych oraz zniesiono obowiązek dokumentacyjny dla tzw. pośrednich transakcji rajowych. Przewidująca takie zmiany nowelizacji ustawy o CIT została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.

W Dzienniku Ustaw (poz. 2180) opublikowano ustawę z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmiany w przepisach o cenach transferowych. Nowe przepisy znoszą obowiązek odpowiedniego stosowania zasady ceny rynkowej oraz obowiązek sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dla tzw. pośrednich transakcji rajowych. Zmiana ta wprowadzona została z dniem ogłoszenia ustawy, jednak z mocą od 1 stycznia 2021 roku. A to oznacza to, że obowiązek ten został uchylony już dla dokumentacji sporządzanej za rok 2021.

Druga istotna zmiana dotyczy podniesienia progów dokumentacyjnych dla bezpośrednich transakcji rajowych. Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku transakcji kontrolowanych i transakcji innych niż transakcje kontrolowane z podmiotem rajowym lub zagranicznym zakładem położonym w raju podatkowym próg dokumentacyjny wynosi: 2,5 mln zł – w przypadku transakcji finansowej lub 500 tys. zł – w przypadku transakcji innej niż transakcja finansowa. Nowe progi będą miały zastosowanie do transakcji rozpoczętych i niezakończonych przed 1 stycznia 2021 r., w zakresie tej części tych transakcji, które są realizowane w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2020 r., oraz dla transakcji zawartych po 31 grudnia 2020 r. Oznacza to, że nowe progi dokumentacyjne stosuje się dla dokumentacji sporządzanej za rok 2021 i lata kolejne.

Nowelizacja przewiduje ponadto objęcie obowiązkiem odpowiedniego stosowania zasady ceny rynkowej oraz obowiązkiem dokumentacyjnym transakcji kontrolowanych i transakcji innych niż transakcje kontrolowane z zagranicznym zakładem położonym w raju podatkowym. W tym zakresie znowelizowane przepisy stosuje się do  transakcji rozpoczętych i niezakończonych przed 1 stycznia 2023 r., w zakresie tej części tych transakcji, które są realizowane w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2022 r., lub transakcji rozpoczętych po 31 grudnia 2022 r. Oznacza to, że obowiązek dokumentacyjny w zakresie tzw. bezpośrednich transakcji z zagranicznym zakładem położonym w raju podatkowym stosuje się dla dokumentacji sporządzanej za rok 2023 i lata kolejne.

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Fiskus opublikował zaktualizowany informator o TPR Fiskus opublikował zaktualizowany informator o TPR - BDO