TEMAT NA CZASIE Opłaty refakturowane ponoszone w związku z uczestnictwem na giełdzie towarowej są na tyle ściśle związane ze świadczeniem usługi brokerskiej, że trudno byłoby je traktować, jako oddzielną transakcję kontrolowaną. Ponoszenie tych opłat nie ma samoistnego charakteru, a bez ich poniesienia nie byłaby możliwa sprzedaż czy zakup towarów – wynika z jednej z najnowszych interpretacji podatkowych.
Ze zbioru pytań i odpowiedzi w zakresie cen transferowych, które przygotowało Ministerstwo Finansów (edycja z października 2022 roku) wynika, że jeśli transakcja kontrolowana o charakterze złożonym identyfikowana jest jako transakcja kontrolowana o charakterze jednorodnym na potrzeby sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, to również w Informacji TPR należy ją wykazać łącznie. Transakcja kontrolowana o charakterze jednorodnym powinna zostać w Informacji TPR przyporządkowana do jednej kategorii. W przypadku transakcji o charakterze złożonym/łączonym należy wybrać kategorię odpowiadającą głównemu przedmiotowi transakcji (transakcji zasadniczej). Przykładowo, w przypadku usługi najmu, w ramach której refakturowane są koszty mediów, transakcją zasadniczą jest usługa najmu.
Opierając się na tych wyjaśnieniach, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził (interpretacja z 3 stycznia 2023 r., nr 0111-KDWB.4010.96.2022.1.HK), że podobnie jak w odniesieniu do najmu i opłat za media, w przypadku usługi brokerskiej opłaty związane z uczestnictwem na rynku giełdowym wykazują bezpośredni związek z obrotem giełdowym. Za główny przedmiot transakcji należy zatem uznać usługę brokerską.
W rezultacie ustalając wartość analizowanej transakcji kontrolowanej należałoby uwzględnić wynagrodzenie należne dla domu maklerskiego za usługi brokerskie powiększone o łączną sumę opłat refakturowanych na spółkę, związanych z uczestnictwem w obrocie giełdowym, z pominięciem wartości obrotu towarami giełdowymi lub uprawnieniami do emisji CO2 oraz odsetek naliczonych od środków pieniężnych.
W konsekwencji organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, którego zdaniem przeniesienie wartości towarów giełdowych lub uprawnień do emisji CO2 pomiędzy spółką a Domem Maklerskim (DM), w ramach realizowanej usługi brokerskiej, a także wydanie przez DM uzyskanych dla spółki korzyści bądź obciążenie spółki ciężarami, nie jest kwalifikowane jako transakcja kontrolowana w rozumieniu przepisów o cenach transferowych, a także że za wartość transakcji kontrolowanej w przypadku usługi brokerskiej powinna być uznawana wyłącznie kwota wynagrodzenia należnego DM w postaci należnych opłat lub prowizji za wykonaną usługę brokerską powiększona o łączną sumę opłat refakturowanych z pominięciem wartości obrotu towarami giełdowymi lub uprawnieniami do emisji CO2oraz odsetek naliczonych od środków pieniężnych spółki.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Nowe stopy procentowe i marże dla bezpiecznych przystani Nowe stopy procentowe i marże dla bezpiecznych przystani - BDO