BDO W MEDIACH Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2022, który jest końcem roku bilansowego dla jednostek, których rok bilansowy pokrywa się z rokiem podatkowym. Bieżący rok bardzo trudny dla wielu przedsiębiorstw, które nie zdążyły do końca uporać się z problemami związanymi z pandemią, a obecnie muszą zmagać się ze skutkami konfliktu zbrojnego – pisze na łamach Rzeczpospolitej Edyta Kalińska, Partner Zarządzający Działem Rewizji Finansowej BDO.
Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz reakcja na te działania zbrojne mogą mieć znaczące skutki finansowe dla wielu podmiotów, nie tylko tych które prowadzą fizyczną działalności w Rosji lub w Ukrainie, ale również takich, które są z tymi krajami powiązane poprzez łańcuchy dostaw, inwestycje czy źródła finansowania. Sankcje nałożone na rząd rosyjski, podmioty rosyjskie i osoby fizyczne z Rosji również mogą mieć wpływ na przedsiębiorców. Może być to zarówno wpływ bezpośredni jak i pośredni, związany ze wzrostem cen ropy naftowej, gazu ziemnego czy innych surowców. Pośrednim skutkiem konfliktu jest również znaczący wzrost inflacji i stóp procentowych.
Dla większości firm będzie to pierwszy dzień bilansowy od rozpoczęcia tego konfliktu. Rozpoczął się on, kiedy przygotowywane były sprawozdania finansowe za rok 2021, jednak z punktu widzenia tych sprawozdań wojna była zdarzeniem po dniu bilansowym. Dla sprawozdań finansowych za rok 2022 jest to istotne zdarzenia, które miało miejsce w roku bilansowym, co powoduje, że jego wpływ na to sprawozdanie będzie znacznie poważniejszy i bardziej rozległy.
Sytuacja w Ukrainie zmienia się bardzo dynamicznie, ale niestety nie widać oznak szybkiego rozwiązania konfliktu, co powoduje znaczną niepewność dotyczącą jego pełnych skutków ekonomicznych i społecznych. Już teraz księgowi i zarządy muszą dokonać i oceny wpływu tej sytuacji na sprawozdanie finansowe i odpowiednio odzwierciedlić w tych sprawozdaniach skutki kryzysu wywołanego konfliktem.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 19 października 2022 r., str. H1-H2