TEMAT NA CZASIE Na październikowym posiedzeniu Forum Cen Transferowych, Ministerstwo Finansów zapowiedziało kolejne zmiany w rozporządzeniach TPR-C i TPR-P, które mają być konsekwencją uchwalenia zmian w zakresie tzw. pośrednich transakcji rajowych (druk sejmowy nr 2544). W ramach tych zmian planowane jest m.in. usunięcie z Informacji TPR podziału na transakcje rajowe pośrednie i bezpośrednie.
Do najważniejszych zmian zaproponowanych w nowelizacji w zakresie przepisów dotyczących cen transferowych należą: uchylenie przepisów w zakresie odpowiedniego stosowania zasady ceny rynkowej oraz obowiązków dokumentacyjnych dla tzw. pośrednich transakcji rajowych – czyli transakcji, w których rzeczywisty właściciel należności jest rezydentem raju podatkowego (proponuje się, aby zmiana weszła w życie z dniem ogłoszenia ustawy, z mocą wsteczną od 1 stycznia 2021 r.) oraz podniesienie progów dokumentacyjnych do 2,5 mln zł dla transakcji finansowych oraz 500 tys. zł dla pozostałych transakcji w zakresie dokumentacji rajowych transakcji bezpośrednich. W projekcie proponuje się, aby progi miały zastosowanie zarówno dla transakcji kontrolowanych, jak i transakcji innych niż transakcje kontrolowane.
Resort finansów planuje także odstąpienie od wykazywania w Informacji TPR informacji o kraju lub terytorium miejsca zamieszkania, siedziby lub zarządu rzeczywistego właściciela oraz wartości transakcji przypadającej na kraj lub terytorium rzeczywistego właściciela.
Niezależnie od tego nastąpi też korekta treści oświadczenia podmiotu o tym, że lokalna dokumentacja cen transferowych dla transakcji innych niż transakcje kontrolowane została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym, a ceny transferowe objęte tą dokumentacją są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Zostanie on dostosowany do zmian w ustawie, a zatem pojawi się zastrzeżenie, że chodzi o podmioty niepowiązane mające miejsce zamieszkania, siedziby lub zarządu na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
W rozporządzeniach planowane jest uchylenie przepisów określających obowiązki dokumentacyjne dotyczące pośrednich transakcji rajowych oraz stosowanie zmienionego rozporządzanie do dokumentacji sporządzanej za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2020 r.
Resort finansów zapowiada także nową, uzupełnioną wersję Informatora TPR (obecna pochodzi z 2021 r.).
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Będą rekomendacje dotyczące wpływu kryzysu na ceny transferowe Będą rekomendacje dotyczące wpływu kryzysu na ceny transferowe - BDO