TEMAT NA CZASIE Przy ustalaniu dochodu do obliczania składki zdrowotnej będą uwzględniane różnice remanentowe, a więc również zakupy z lat poprzednich – wynika z podpisanej przez prezydenta nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, która zawiera zmiany także w przepisach o ubezpieczeniu zdrowotnym.
Prezydent podpisał ustawę z 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta modyfikuje m.in. zasady ustalania dochodu do obliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców, który będzie obliczany z uwzględnieniem różnic remanentowych. Dzięki temu firmy, które kupiły towary jeszcze w 2021 r., a sprzedadzą je np. dopiero w 2022 r., będą uwzględniać wydatki na zakupy przy obliczaniu składki zdrowotnej.
Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dochód powiększa się lub pomniejsza o różnicę powstałą w wyniku porównania remanentu końcowego z początkowym. Jeżeli różnica między remanentem końcowym a początkowym jest dodatnia, wówczas dochód powiększa się o tę różnicę, w przypadku, gdy różnica jest ujemna – dochód pomniejsza się.
Po wejściu w życie 1 stycznia 2022 r. przepisów tzw. Polskiego Ładu wprowadzona została zasada, że składka zdrowotna liczona jest od dochodu, który nie uwzględniał różnic remanentowych, co powodowało, że składka miała być naliczana od wartości całego remanentu, a nie tylko od różnicy remanentowej.
Znowelizowane przepisy doprecyzowują również dwie inne ważne kwestie.
Po pierwsze, że przy ustalaniu dochodu dla celów obliczenia składki zdrowotnej nie będzie uwzględniana większość dochodów (przychodów wolnych od opodatkowania). Od zasady tej istnieją jednak wyjątki dotyczące m.in. dochodów z realizacji nowej inwestycji lub uzyskanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz przychodów objętych ulgą na powrót, ulgą dla pracujących seniorów i tzw. ulgą rodzin 4+. Zasady te będą miały zastosowanie nie tylko do podatników PIT, ale również przy opłacaniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Po drugie, nowelizacja wprowadza zasadę, że dochód z odpłatnego zbycia środków trwałych nie będzie powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r.
Zmiany te wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszeni ich w Dzienniku Ustaw.
Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Termin przesyłania dochodowych JPK zostanie przesunięty Termin przesyłania dochodowych JPK zostanie przesunięty - BDO