TEMAT NA CZASIE Od stycznia do grudnia 2021 roku Ministerstwo Finansów zawarło aż 101 uprzednich porozumień cenowych (APA), podczas gdy rok wcześniej było ich zaledwie 18, a w ciągu całego okresu obowiązywań odpowiednich przepisów, czyli od 2006 r. 98. Nie zwiększa się natomiast liczba kontroli w zakresie APA. Nadal są to średnio dwie kontrole rocznie.
Advanced Pricing Agreements (APA), czyli uprzednie porozumienia cenowe funkcjonują w Polsce od kilkunastu lat. Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie najnowsze dane dotyczące zawieranych od 2006 roku do końca 2021 r. uprzednich porozumień cenowych. Wynika z nich, że w grudniu 2021 roku toczyły się 394 (przed rokiem było to 429) postępowania o zawarcie APA, czyli o 35 mniej niż w grudniu 2020 r. Wskazywałoby to na to, że w 2021 r. wpłynęło ok. 66 nowych wniosków o zawarcie APA. Co ciekawe, tej akurat informacji resort finansów nie podał. Informacje na ten temat zatrzymują się na 2020 r. i jak zapowiada fiskus, w tej części nie będą już aktualizowane.
Podano także, że od 2006 r. do końca 2021 roku zawarto 101 porozumień (w tym aż 96 porozumień jednostronnych). To znaczący postęp, zważywszy, że w roku 2020 udało się ich zawrzeć zaledwie 18, a w całym okresie od 2006 do 2020 r. (przez 15 lat) zaledwie 98. Oznacza to, że suma wszystkich zawartych dotychczas APA osiągnęła 199 porozumień.
Jeśli chodzi o przyjęte metody ustalania cen, to największą popularnością nadal cieszy się metoda marży transakcyjnej netto (72,4% wniosków, przed rokiem było to 77,6% wniosków). Metoda ta polega na badaniu marży zysku netto, jaką uzyskuje podmiot w transakcji lub transakcjach z innym podmiotem powiązanym, i określeniu jej na poziomie marży, jaką ten sam podmiot uzyskuje w transakcjach z podmiotami niezależnymi, lub marży uzyskiwanej przez podmioty niezależne w porównywalnych transakcjach.
Podsumowując rok 2021 fiskus ujawnił też wartości wybranych wskaźników finansowych i przedziały ich wartości stosowane w przypadku 119 porozumień cenowych zawartych w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2021 r.. Są to kolejno: narzut operacyjny (1,09-15%, przed rokiem było to 3,56 - 15%); marża operacyjna (2,5-3%, przed rokiem było to 2,54% - 3%) i prowizja od sprzedaży (0,5-5%, przed rokiem było to 2%).
Zgodnie z polskimi przepisami uprzednie porozumienie cenowe (APA) to decyzja, w której uznaje się, że cena transferowa transakcji kontrolowanej została ustalona na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Porozumienie daje zatem gwarancję, że fiskus nie będzie w przyszłości kwestionował dokonywanych rozliczeń (o ile nie odbiegają od opisu ustalonego w porozumieniu). Decyzje takie wydaje na wniosek podatnika (podmiotu powiązanego) Szef Krajowej Administracji Skarbowej (Szef KAS).
Okres obowiązywania uprzedniego porozumienia cenowego nie może być dłuższy niż 5 lat podatkowych i upływa z końcem roku podatkowego wnioskodawcy. Porozumienie może być jednak przedłużone. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że dotychczas wpłynęło 26 wniosków o przedłużenie APA, z tego 18 porozumień już przedłużono oraz odmówiono przedłużenia jednego porozumienia (7 kolejnych jest w toku).
Fiskus przeprowadził też 18 kontroli APA (rok temu było to 16), a dwie kolejne są nadal prowadzone (tyle co przed rokiem). Wygląda zatem na to, że po zakończeniu dwóch poprzednich prowadzonych kontroli wszczęto dwie kolejne.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Fiskus zaktualizował informator na temat CbC https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2022/fiskus-zaktualizowal-informator-na-temat-cbc
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO
Please fill out the following form to access the download.