Umowa może być uznana za fakturę VAT

TEMAT NA CZASIE  Jeśli w umowie jest wskazana kwota VAT oraz są w niej opisane podstawowe elementy transakcji, to można ją uznać za fakturę – wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Raiffeisen Leasing (sygn. C-235/21).

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że aby dokument mógł zostać uznany za fakturę w rozumieniu art. 203 dyrektywy VAT (warto zauważyć, że taką samą treść ma polski art. 108 ustawy o VAT), muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, trzeba w nim wykazać VAT. Po drugie, musi on zawierać informacje niezbędne do tego, by organy podatkowe mogły ustalić, czy zostały spełnione materialne przesłanki prawa do odliczenia podatku przez nabywcę. Jeśli warunki te są spełnione sprzedawca powinien zapłacić podatek, nawet jeśli transakcja nie została prawidłowo udokumentowana, zaś nabywca ma mimo nieprawidłowego udokumentowania prawo go odliczyć.

W przypadku informacji, które musi w tym przypadku zawierać taki dokument (np. umowa), to chodzi o te same dane, które wskazane są w przepisach określających to jakie dane muszą być umieszczane na fakturach.

Tym samym umowa, w której jest wskazana kwota VAT, a także podstawowe elementy transakcji może zostać uznana za fakturę, z wszystkimi tego konsekwencjami.

Przypomnijmy (zwracał na to zresztą uwagę TSUE), że zgodnie z dyrektywą VAT, do celów dyrektywy państwa członkowskie uznają za faktury dokumenty lub noty w formie papierowej lub w formie elektronicznej, które spełniają warunki określone w jej przepisach, w tym w art. 226-231 ujętych w rozdziale „Dane umieszczane na fakturach”.

TSUE przypomniał, że podstawowa zasada neutralności VAT wymaga, by prawo do odliczenia naliczonego VAT zostało przyznane w razie spełnienia przesłanek materialnych, nawet jeśli podatnicy nie spełnili niektórych wymagań formalnych. W konsekwencji, jeżeli organy podatkowe posiadają informacje niezbędne do ustalenia, że spełnione są przesłanki materialne, to nie mogą one wprowadzać w odniesieniu do przysługującego podatnikowi prawa do odliczenia tego podatku dodatkowych warunków, które mogłyby w efekcie praktycznie uniemożliwić wykonanie tego prawa.

 

Więcej na Instagramie BDO Poland - ZAPRASZAMY: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Duże firmy będą składać sprawozdanie o podatku dochodowym https://www.bdo.pl/pl-pl/publikacje/bdo-w-mediach/2022/duze-firmy-beda-skladac-sprawozdanie-o-podatku-dochodowym