TEMAT NA CZASIE Od stycznia do czerwca 2022 roku Ministerstwo Finansów zawarło 43 nowe uprzednie porozumienia cenowe (APA). Liczba zawartych porozumień osiągnęła już 242. Równocześnie w toku są 383 kolejne postępowania w sprawie zawarcia APA.
Advanced Pricing Agreements (APA), czyli uprzednie porozumienia cenowe funkcjonują w Polsce od kilkunastu lat. Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie najnowsze dane dotyczące zawieranych uprzednich porozumieniach cenowych, według stanu na koniec czerwca 2022 roku. Wynika z nich, że od 2006 roku do końca czerwca 2022 roku zawarto w sumie 242 porozumienia. Od stycznia do czerwca 2022 roku zawarto 43 porozumienia (w całym 2021 roku zawarto ich 101). Warto jednak zauważyć, że przez ostatnie półtora roku zawarto prawie połowę wszystkich porozumień bo aż 144. Co więcej w toku są obecnie 383 sprawy dotyczące zawarcia APA.
Jeśli chodzi o przyjęte metody ustalania cen, to największą popularnością nadal cieszy się metoda marży transakcyjnej netto. Metoda ta polega na badaniu marży zysku netto, jaką uzyskuje podmiot w transakcji lub transakcjach z innym podmiotem powiązanym, i określeniu jej na poziomie marży, jaką ten sam podmiot uzyskuje w transakcjach z podmiotami niezależnymi, lub marży uzyskiwanej przez podmioty niezależne w porównywalnych transakcjach.
Zgodnie z polskimi przepisami uprzednie porozumienie cenowe (APA) to decyzja, w której uznaje się, że cena transferowa transakcji kontrolowanej została ustalona na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Porozumienie daje zatem gwarancję, że fiskus nie będzie w przyszłości kwestionował dokonywanych rozliczeń (o ile nie odbiegają od opisu ustalonego w porozumieniu). Decyzje takie wydaje na wniosek podatnika (podmiotu powiązanego) Szef Krajowej Administracji Skarbowej (Szef KAS).
Okres obowiązywania uprzedniego porozumienia cenowego nie może być dłuższy niż 5 lat podatkowych i upływa z końcem roku podatkowego wnioskodawcy. Porozumienie może być jednak przedłużone.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Przedłużono terminy złożenia oświadczenia TP oraz informacji TPR Przedłużono terminy złożenia oświadczenia TP oraz informacji TPR - BDO